Okul gezilerinde velilerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Yazının Tarihi: 5 Şubat 2018
  • Yazar: Tansu ERÇEVİK
  • Bu yazı 359 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Bu hafta okullar açılacak ve öğrenci kardeşlerimiz okul arkadaşları, sıraları ve öğretmenleri ile buluşacaklar.

Havalar ısınınca da  öğretmenleri ile ülkemizin tarihi ve coğrafi güzelliklerini daha yakından tanımak, bu yolla yurt sevgilerini pekiştirmek, vatandaşlık ve tarih bilinçlerini güçlendirmek gibi farklı nedenler ile okul gezilerine katılacaklar.

Peki, bu okul gezilerinin sizce yüzde kaçı esas amacına hizmet ediyor ve kaçı güvenli?

Birçoğunuz çocuklarınızın farklı yerler görmesi ve yeni şeyler öğrenmesi için fedakarlıklar yaparak çocuklarınızı gezilere gönderiyorsunuz. Peki, çocuğunuza geziden döndükten sonra neler öğrendiğini hiç sordunuz mu? Bir çoğumuz bu soruyu nereleri gördün şeklinde sorarız ancak önemli olan çocuğun ne gördüğünden ziyade ne öğrendiği değil midir?

Çocuğunuzun yeni yerler görürken, bilgi dağarcığına yeni bir şeyler eklemesi içinde profesyonel bir tur operatörü veya seyahat acentası operasyonuyla ve profesyonel bir turist rehberi eşliğinde (lisanslı) seyahat etmesi gerekir. Ülkemizde turist rehberliği mesleği 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile resmiyet kazanmıştır ve bu kanun kapsamında mesleğin çerçevesi çizilmiştir.

Ülkemizde bu doğrultuda turizm fakültelerinde eğitim veren ön lisans düzeyinde turizm rehberliği ve lisans düzeyinde turist rehberliği bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde rehber adayları tamamıyla yerli ve yabancı turistlere ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıt mak amacıyla Arkeoloji, Sanat Tarihi, Mitoloji, Türk Kültür Tarihi, Dinler Tarihi, Mezhepler Tarihi,Türkiye Turizm Coğrafyası, Dünya Turizm Coğrafyası gibi genel kültür dersleri alırlar. Ayrıca, turist rehberliği lisans bölümlerinden mezun olan arkadaşlar bir yabancı dili akıcı şekilde konuşabilecek kadar o dile hakim şekilde okullarından  mezun olurlar. Bu bilgileri paylaşmadaki amacım profesyonel bir rehber ve seyahat acentası ile yapılan gezilerin okulların kendi başlarına yaptıkları gezilerden çok daha eğitici ve rasyonel olduğunu anlatmaktır.

Peki,çocuklarımızı okul gezilerine gönderirken nelere dikkat etmeliyiz?

Gezi bir seyahat acentası ile mi yapılıyor? (Ülkemiz genelinde D2 Belgeli otobüs işletmecilerinin bir seyahat acentasının işletme belgesini kiralayarak veya aracını o seyahat acentası için çalışıyormuş gibi göstererek okul turları yapma eğilimi bulunmaktadır. 1618 Sayılı Kanun gereği bu durum yasadışıdır.) Bu durumu sizlerde www.türsab.org.tr adresinden yapacağınız kontrol ile görebilirsiniz.Bu durumu kontrol etmenin diğer bir yolu da İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerini telefon ile aramaktır.

Seyahat acentası faal bir seyahat acentası mı? (Seyahat acentaları faal olduklarını her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığına ve TÜRSAB?a bildirmek zorundadır. Bu durum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türsab personellerince yılın belli zamanlarında kontrol edilir.)

Seyahat acentası kendi işletme belgesini mi kullanıyor? (Seyahat acentaları herhangi bir cezai durumdan ötürü bir başka veya yakın bir acentanın belgesini kullanabilirler. Bu durumda kanun gereği yasa dışıdır.)

Gezi sırasında seyahat acentası profesyonel bir rehber bulunduruyor mu? (1618 Sayılı Kanun gereği seyahat acentaları turlarında profes yonel (lisanslı) rehber bulundurmak zorundadırlar.)

Gezi sırasında kullanılan araç 10 yaşından küçük mü? (Kanun gereği okul turlarındaki araçlar 10 yaşından büyük olamaz.)

Kullanılan aracın D2 Turizm Taşıma Belgesi var mı? (Kanun gereği bu belgeye sahip olmayan bir araç ile okul gezileri veya diğer paket turlar yapılamaz) Bu nedenle servis plakalı veya normal plakalı araçlar ile turizm taşımacılığı kesinlikle ve kesinlikle yapılamaz.

Aracı kullanan şöför E sınıfı ehliyete sahip mi? (Özellikle okul gezilerinde küçük ehliyete sahip kişilerin ikinci şöför olarak zaman zaman otobüs kullandığı gözlemlenmektedir.) (B,C veya D sınıfı) ehliyete sahip kişiler  yasa gereği otobüs kullanamazlar.

Aracı kullanan şöförün SRC ve Psikoteknik belgeleri var mı ? Geçerlilik tarihleri uygun mu? (Bu belgeler ulaştırma bakanlığın ca ve ilgili sağlık kurumlarınca verilmektedir.SRC Belgeleri bir kereye mahsus verilir. Psikoteknik Belgesi ise her 5 yılda bir yenilenmelidir) Aracın sigortaları tam mı? (Koltuk, ferdi kaza, trafik, kasko vs.)

Aracın muayene tarihi geçerli mi?

Geziye gideceği taahhüt edilen araç plakası ile gezi günü okulun önüne veya toplanma yerine  gelen aracın plakası ve modeli  aynı mı? (Okul gezilerinde özellikle yoğun sezonda (mart,nisan,mayıs,haziran) en çok karşılaşılan problemdir)

Konaklamalı turlarda taahhüt edilen tesis veya tesisler kullanılmış mı? (Otel,restaurant vs.)(Bu durumu gezi dönüşü çocuğunuzu sorgulayarak veya tesisleri bizzat arayarak öğrenebilirsiniz)

 

Konaklamalı turlarda çocuklarınıza seyahat sigortası yapılmış mı? (Kanun gereği konaklamalı turlarda seyahat acentaları tüm misafirlerine seyahat sigortası yaptırmak ile mükelleftir. Bunun dışında aquapark,rafting,trekking veya günübirlik kamp gibi gezilerde seyahat acentanızdan ücretini vermek üzere çocuklarınıza seyahat sigortası yaptırmayı talep edebilirsiniz ancak günübirlik turlarda seyahat acentasının sigorta yaptırma hükümlülüğü yoktur.

Yukarıda saydığımız maddelerden bir kısmının kontrolü nün veliler için çok olduğunu bilmekle birlikte istendiği takdirde okul aile birlikleri,gezi kolu öğretmenleri veya okul yönetimleri aracılığıyla bu bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir.

2018 yılı yeni eğitim öğretim döneminin tüm öğrenci kardeşlerim,sayın velileri ve değerli öğretmenleri için  hayırlı, uğurlu olmasını temenni eder,yıl boyu kazasız,belasız ve rasyonel okul turları gerçekleştirilmesini temenni ederim.

Yorum Kapalıdır.