ÖĞRETMENEVİ FAAL DURUMDA

  • Haberin Tarihi: 29 Kasım 2019
  • Bu haber 489 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ÖĞRETMENEVİ FAAL DURUMDA

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğretmenevi açıklaması

Milli Eğitim Müdürlüğü, bir grup emekli öğretmenin Cumhuriyet Alanı’nda Öğretmenevi ile ilgili basın açıklaması düzenlemesi üzerine kamuoyuna bir bilgilendirme yayınladı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Öğretmenevi’nin halen sabah 08.00 ile 19.00 saatleri arasında her türlü eğitim öğretim çalışmaları konusunda faal olduğu, personel düzenlemesi yapıldıktan sonra faaliyet saatinin 22.00’ye kadar genişletileceği belirtildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Orhangazi Öğretmenevi bina ve bahçe alanı olmak üzere iki bölümden oluştuğu belirtilerek, 13 yataklı binası müdürlüğümüze tahsisli olup barınma hizmetleri için kullanılmaktadır. Bahçe ise Milli Emlak Müdürlüğünün olup “Eğitim Öğretim amacında kullanılmak üzere” müdürlüğümüze tahsis edilmiştir denildi. Açıklamada Öğretmenevi’nin 2018 yılı mart ayına kadar müstecire kiraya verilmek sureti ile çalıştırıldığı, müstecirlerin genel amacı para kazanmak olduğundan öğretmenevinin sosyal ve kültürel amaçlı kullanımı mümkün olmamakta, temizlik ve hijyeni sağlanamamakta, giren ve çıkan kontrol edilememekte ve özellikle bayan öğretmelerimiz istifade edememekteydi denilerek, ayrıca öğretmenlerimizin çoğunluğu tarafından klasik bir kahvehane görüntüsünde olmasından dolayı tercih edilmemekte ve müdürlüğümüze bu konuda şikayetler iletilmekteydi ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında şunlar söylendi; Lokal bölümü müstecire verilmeden Öğretmenevi müdürlüğü tarafından işletilmek istenmiş, ancak ekonomik anlamda gelir sağlanamamış, çalışan personellerin ücretleri ödenememiş, yatakhane kısmından kazanılan para lokali işleten kişilere aktarılmak zorunda kalındığı için bu uygulamadan da vazgeçilmiştir. Öğretmenevi 2017 Yılında tekrar müstecire verilmiş, ancak Milli Emlak Şefliği tarafından ekonomik faaliyet olarak kullanılamayacağı, sadece eğitim öğretim amaçlı olarak kullanılabileceği gerekçesi ile aynı yılın Mart ayı sonunda ihale iptal edilmiş ve müstecire verme uygulamasından ve ekonomik faaliyetlerden tamamen vazgeçilmiştir. İlerleyen süreçte ilçe Kaymakamı, önceki Belediye Başkanı ve Müdürlüğümüzce Millet Kıraathanesine dönüştürülme çalışmaları yapılmış, projeler hazırlanmış ancak ekonomik sebeplerden dolayı mümkün olmamıştır. Diğer yandan Öğretmenevinin idari kadrosu iki kez değişmiş mevcut müdür ve müdür yardımcısı 2018 yılı Ağustos ayında atanmıştır. Şu an Öğretmenevi personel durumu dolayısı ile sabah 08:00, akşam 19:00 saatleri arasında hizmet vermekte olup tüm öğretmenlerimize açık ve faal durumdadır. Bu saatler içinde her türlü etkinlik yapılmaya müsaittir. Müdürlüğümüz tarafından yapılan planlama ile;

1- Bina içerisinde lise ve üniversite öğrencilerinin ders çalışmaları için iki adet etüd salonu hazırlanmaktadır. Etüd saatlerinde gönüllü öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimize refakat edilecektir.

2- Lokal bölümünün bir kısmında Özel Eğitim Okulu, Halk eğitim merkezi ve iki meslek lisemizde üretilen eserlerin tanıtımları amacıyla yıl boyu sürecek devamlı nitelikte ürün sergi bölümü yapılacaktır.

3-Müdürlüğümüz, Okullarımız, Kamu kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları, Vakıf ve Derneklerin her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlerini yapabilecekleri bir statü oluşturulacaktır.

4-Öğretmenevi tüm öğretmenlerimizin iletişim merkezi haline getirilecektir.

5-Personel planlaması yapıldıktan sonra hizmet saatleri 08:00-22:00 olarak ayarlanacaktır.

 

Bu vesile ile Öğretmenevimiz tahsis amacı doğrultusunda öncelikle Okul ve Öğretmenlerimizin ve diğer tüm Kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerinin her türlü sosyal kültürel ve barınma amacına uygun olarak hizmet verecek şekilde yapılandırılacaktır.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.