MHP’NİN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

  • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2018
  • Bu haber 2507 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
MHP’NİN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

Orhangazi Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi Nami Kurucu’nun vefatından sonra İlçe Seçim Kurulunun İyi Parti ilçe başkanı İsmail Kaya’yı meclis üyesi olarak açıklamasının ardından MHP Orhangazi ilçe başkanı Necati Güneş’in yaptığı itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından değerlendirildi. MHP’nin itirazını haklı bulan İlçe Seçim Kurulu İsmail Kaya’nın meclis üyesi olamayacağına karar verdi. Kurul Nami Kurucu’nun yerine gelecek ismi ise yapılacak parti oy dağılımının hesaplanmasından sonra belirleyecek.

MHP’nin İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itirazı haklı bulan İlçe Seçim Kurulu MHP’yi haklı buldu. Orhangazi Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi Nami Kurucu’nun Ramazan Bayramı öncesinde vefat etmesinden sonra İlçe seçim müdürlüğü yerel seçimlerin yapıldığı 2014 yılında MHP’nin Nami Kurucu’dan sonra gelen isim olan İsmail Kaya’nın meclis üyesi olduğunu açıklamasından sonra MHP Mahalli idareler kanununun 28.maddesinde “Boşalan üyelik hangi ilçe veya siyasi partiye ait ise, davet edilecek yedek üye de, aynı ilçe ve siyasi partiden olur.” Maddesine istinaden yaptığı itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirme sonucu ise dün MHP ilçe başkanlığına İlçe Seçim Kurulu tarafından tebliğ edildi. İlçe Seçim Kurulu MHP’nin itirazından sonra ilk önce İsmail Kaya’nın MHP’den istifa edip etmediğini belirledi. İsmail Kaya’nın MHP üyeliğinden daha önce istifa ettiğinin tespit edilmesi ile Mahalli İdareler Kanunun 28.maddesine göre boşalan Meclis üyeliğine getirilmesinin mümkün olmadığı tespit edildi. Böylece İlçe Seçim Kurulu İyi Parti ilçe başkanı İsmail Kaya’nın Belediye Meclis üyeliğine getirilemeyeceğine hükmetti.

Yeni Meclis üyesi kim olacak?

İlçe Seçim Kurulu’nun MHP’nin yaptığı itirazı kabul etmesinin ardından ise gözler Nami Kurucu’nun yerine gelecek yeni Meclis üyesine çevrildi. Kurucu’nun yerine gelecek ismin ise İlçe Seçim Kurulu’nun 2014 yılında yapılan seçimde meclis üyeliği seçimlerinde partilerin aldıkları oy oranının hesaplanmasından sonra belirleneceği kaydedildi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.