METAL İŞÇİSİ YENİ TEKLİFİ DE KABUL ETMEDİ

  • Haberin Tarihi: 13 Ocak 2020
  • Bu haber 487 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
METAL İŞÇİSİ YENİ TEKLİFİ DE KABUL ETMEDİ

Metal iş kolundaki TİS görüşmelerinde dün yine sonuç alınamadı. İşveren tarafı MESS’in önerdiği zam oranı yeterli bulunmadı. İş kolundaki en büyük sendika olan Türk Metal, masadan kalkarak, eylemleri sürdüreceğini bildirdi.

Türk Metal, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, işveren tarafının yenileyerek masaya getirdiği yüzde 8’lik zam teklifini reddetti. Öte yandan işçiler, işverene uyarı eylemlerini sürdürüyor. İşyerlerinde, 15 dakikalık iş bırakma eylemleri basın açıklamaları sürüyor.

FEDAKARLIĞI İŞÇİDEN BEKLİYOR

Taraflar, İstanbul MESS Merkez Ofisi’nde dün bir araya geldi. MESS tarafı daha önce verdiği ilk altı aylık yüzde 6.05’lik zam teklifini yüzde 8’e yükselttiğini açıkladı. MESS, sadece ilk altı aylık ücret zammına ilişkin teklifini yenilediğini ifade ederek, sosyal haklara ve diğer anlaşmazlık konularına ilişkin yeni bir tekliflerinin olmadığını belirtti. Öte yandan MESS Heyeti, Türk Metal Sendikası’nın teklifini revize etmesine ilişkin talebini bir kez daha vurguladı.

EYLEM PLANI UYGULANACAK

Toplantıda müzakere heyeti başkanı ve Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ’ın, gelinen aşamayı metal emekçilerinin beklentileri açısından değerlendirerek, MESS’in müzakere edilebilir bir teklif sunmadığı vurguladı. Yüzde 8’lik yeni teklifinin kabul edilemez bir teklif olduğunu söyleyen Altundağ, eylem planının kararlılıkla uygulanacağını söyledi. Türk Metal, yüzde 26’lık zam teklif etmişti. Metal işçisi 19 Ocak’ta Bursa’da büyük mitingde de mücadelelerini büyütecek.

YÜZDE 8’DE UZLAŞMAK İSTEDİ

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) da, dün sürece ilişkin bir açıklama yaptı. MESS’in revize teklifinde Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak ilk altı ay için ücret artışı teklifinin, yüzde 8’e yükseltildiği ifade edildi. Metal sektörünün sıra dışı bir dönemden geçtiğine değinilen MESS açıklamasında “Dünyadaki korumacılık dalgası ihracatımızı olumsuz etkilerken, üretimde ve satışlarda da daralma yaşanıyor. Metal işkolundaki olumsuz ekonomik koşullara rağmen, sektörümüzün ülkemiz sanayisinde oynadığı kritik rolü göz önünde bulunduruyoruz ve sözleşmeyi uzlaşıyla imzalamaya yönelik bir adım atıyoruz” denildi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.