Metal İşçisi eylemlerini sürdürüyor

  • Haberin Tarihi: 29 Ocak 2018
  • Bu haber 297 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Metal İşçisi eylemlerini sürdürüyor

Toplu İŞ Görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması ve grev kararı alınmasından sonra bakanlar kurulu kararı ile grevin 60 gün süreliğine ertelenmesinden sonra Metal İşçisi işyerlerinde eylemlerini sürdürüyor. Metal işçisi haftaya yarım saat iş bırakma eylemi ile başladı.

Toplu İş Görüşmelerinin olumsuzlukla sonuçlandığı Metal işçisinde eylemler devam ediyor. Uyuşmazlık raporunun tutulmasından sonra Türk Metal Sendikası 2 Şubat tarihi itibarı ile grev kararı almış ancak bakanlar kurulu kararı ile grev 60 gün süre ile ertelenmişti. Grev kararının ertelenmesine rağmen Metal İşçisi işyerlerindeki eylemlerini sürdürüyor. Orhangazi’de de Componenta, Aka, Bamesa ve Kırpart’ta bulunan Türk Metal işçisi haftaya da eylemlerle başladı. Metal işçisi dün mesai girişlerinde sloganlar eşliğinde birlikte yürüdü ve yarım saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Hafta sonuna kadar MESS ile yapılacak görüşmelerin olumlu sonuçlanmaması halinde eylemlerin artarak devam edeceği ve gelecek hafta farklı eylemlerin yapılacağı kaydedildi.

EYLEMLER SÜRECEK

Metal sektöründe 2 Şubat’ta yapılması planlanan grevin Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenmesinin ardından metal işçileri fabrika içlerinde yaptıkları eylemleri artırarak sürdürme kararı aldı. 26 Ocak’ta MESS’in çağrısı üzerine Türk Metal Sendikası’nın da katılımıyla yapılan toplantıda MESS, yüzde 3,2’lik teklifini 10 puan refah payı ekleyerek yüzde 13,2 olarak revize etti. Türk Metal Sendikası, MESS’in teklifini iyi niyet girişimi olarak değerlendirerek sözleşmenin iki yıllık ve kıdeme dayalı olması koşuluyla yüzde 38 olan tekliflerini ilk 6 ay için yüzde 30’a çektiklerini açıkladı. Buna rağmen anlaşma sağlanamadığı için metal işçileri eylemlerini sürdürme kararı aldı. Hafta başı itibariyle metal iş kolunda toplu sözleşmeye dahil olan iş yerlerinde sabah ve akşam vardiyalarında yarımşar saat, gün içinde toplam 1 saat iş bırakma eylemleri başladı. Metal işçileri fabrika içinde durma eylemlerine 15 Ocak’ta 5 dakikalık üretimi durdurma eylemiyle başlamıştı. Öte yandan Bursa’daki fabrikaların Türk Metal Sendikası temsilcileri sabah saatlerinde MESS’in çağrısı üzerine İstanbul’a doğru yola çıktı. Türk Metal Sendikası temsilcileri bu akşam saat 18:00’de MESS ile yeniden masaya oturacak. Sendika temsilcileri, MESS’in teklifini yeniden revize etmesini beklediklerini duyurdu. Öte yandan Türk Metal Sendikası bu hafta sonu ana ve yan sanayileriyle sendikanın toplu sözleşme sürecinde kilit noktalardan olan Bursa’da tüm temsilcilerin katılımıyla bir toplantı düzenlemeyi hedefliyor. Türk Metal Sendikası 20 Ocak’ta grev kararı almış, 2 Şubat itibariyle tüm iş kollarında üretimin duracağını açıklamıştı. Türkiye genelinde grev kararı alınan Çelik İş Sendikası’na bağlı 4, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na bağlı 30, Türk Metal Sendikası’na bağlı ise 145 fabrika bulunuyor.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.