KÖYLÜLERİN MADEN OCAĞI TEPKİSİ

  • Haberin Tarihi: 12 Şubat 2020
  • Bu haber 377 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KÖYLÜLERİN MADEN OCAĞI TEPKİSİ

Güneyköy’de bulunan bir taş ocağının alan genişletme ve kapasite artırımı talebine karşı dava açan köy halkı, ocağın kapatılmasını istedi.

Güneyköy sınırları içerisinde 2002 yılında açılan kalker ocağı, 2019 yılında Yalova Valiliği tarafından prosedüre uyulmadığı için kapatıldı. Ocağı tekrar faaliyete geçirmek isteyen firma ise alan genişletilmesi ve kapasite arttırımı üzerine hazırladığı projeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurdu. Ocak ile ilgili “Çevresel Etki Değerlendirilmesi” (ÇED) raporunun olumlu bulunduğunu öğrenen Güneyköy Muhtarlığı ile Samanlı Dağları Çevre ve Kültür Derneği de, rapora karşı Bursa 4. İdare Mahkemesine dava açtı. Kabul edilen dava kapsamında firmanın çalışmaları durdurulurken, mahkemece görevlendirilen bilirkişi heyeti taş ocağında inceleme yaptı.

Ellerinde pankartlarla ocağın tekrar açılmak istenmesine tepki göstere köy halkı da, ocakla ilgili mahkemenin kendileri için olumlu bir karar vereceğine inandıklarını söyledi.

00:01 Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, Güneyköy sınırları içerisinde bulunan taş ocağının köy merkezine 500 metre uzaklıkta olduğunu ifade etti.

01:19 Samanlı Dağları Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Hakim Menteş ise, taş ocakları ve çevreye zarar veren tüm faaliyetlere karşı çevreyi koruya çalıştıklarını kaydetti.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.