Korona Gümüş balığını da vurdu

  • Haberin Tarihi: 29 Nisan 2020
  • Bu haber 402 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Korona Gümüş balığını da vurdu

Orhangazili balıkçılar da gümüş balıkçılığı için ağlarını İznik gölüne bırakmaya başladı. Gölün İznik yakasında hafta başında başlayan gümüş balıkçılığında Orhangazi sahilinde de gümüş balığı avına başlanmış oldu. Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş Korona virüs salgını nedeniyle bu yıl balık kilo fiyatının yüzde 30-40 seviyelerinde düştüğünü ancak bu yıl balığın tonaj olarak geçen yıla göre daha fazla olmasını beklediklerini ifade etti.

Tamamı ihraç edilen, Avrupa’ya satışı yapılan Gümüş Balığı için İznik Gölü’nde balıkçılar ağları gölün serin sularına bırakmaya başladı. İznik Gölü’nde Orhangazi, Narlıca, İznik ve Çakırca Su Ürünleri Kooperatiflerine bağlı 50’den fazla balıkçının gümüş balıkçılığı yaptığı İznik Gölü’nde hafta başında İznik sahilinde balık avcılığı başlamıştı. Orhangazi ve Narlıca sahilinde ise hafta ortasından itibaren Gümüş balığı tutulmaya başladı.

Korona gümüş balığını da vurdu

Orhangazi’de gümüş balıkçılığı yapan balıkçıların bağlı olduğu Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş, bu yıl korona virüs salgınının gümüş balığını da vurduğunu belirtti. Zelkif Bektaş, geçen yıl kilosunu 3.40 TL’ye sattığımız Gümüş balığı bu yıl 2,30 TL’den alıcı buluyor dedi. Balığın Bandırma’daki bir firmaya satışının yapıldığını belirten Zelkif Bektaş virüs salgını nedeniyle bir bilinmezlik var. Bu balığın tamamı ihraç oluyor. Ama ihracatçı önünü göremediği için bu durum balığın kilo fiyatına yansımış oluyor dedi. Korona virüs nedeniyle istedikleri fiyatları alamadıklarının altını çizen Zelkif Bektaş, yaklaşık yüzde 50 oranında fiyat düşük dedi. Bektaş, balığın bu yıl bereketli olduğunu da belirterek, avlanmaya yeni başladık. Tonaj olarak bu yıl İznik gölünün tamamından 1000 ton civarında bir balık üretimi bekliyoruz. Korona virüs nedeniyle bizler de balıkçılar olarak elimizden gelen her çabayı göstereceğiz. Bu sıkıntılı günlerden el birliği ile dayanışma içinde kurtulmuş olacağız dedi. İznik yakası ile Orhangazi yakasında toplam 60’a yakın balıkçı firmasının gümüş balıkçılığı yaptığını ve bu sayede eylül ekim kasım ayına kadar da yaklaşık 300 kişinin istihdam edildiğini ifade eden Zelkif Bektaş, bu sezon göldeki balık miktarından umutluyuz. Bu yıl bin tonun üzerinde toplamda balık tutabiliriz dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.