Kivinin fiyatı 4 TL olarak belirlendi

  • Haberin Tarihi: 6 Ağustos 2018
  • Bu haber 281 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kivinin fiyatı 4 TL olarak belirlendi

Son yıllarda Orhangazi’de de üretimi artan kivi de fiyat belirlendi. Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, hasadının Kasım ayında yapılacağı kivinin üreticiden çıkış fiyatının bu yıl kilogram başına 4 lira olarak belirlendiklerini söyledi. Başkan Tunalı, Kivi üretiminin son yıllarda Yalova’dan Orhangazi’ye doğru kaydığını da ifade etti.

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, Türkiye genelinde kivi üretiminin yüzde 60’ını elinde bulunduran Yalova’da birlik olarak üreticilerden kivinin çıkış fiyatını belirlediklerini söyledi. Yalova’da bu yıl yine rekoltenin 25 bin tonu bulmasını öngördüklerini söyleyen Tunalı, kivinin üreticiden çıkış fiyatının kilogram başına 4 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

TÜKETİCİYE DAHA FARKLI YANSIYACAK

Gübre, seyreltme ve sulama maliyetlerinin arttığını dile getiren Tunalı, bu yıl bu yüzden fiyatların geçtiğimiz yıla oranla kilogram başına ortalama 40 kuruş artırdıklarını söyledi. Tunalı, “Bölgemizde yaklaşık 25 bin ton kivinin olduğunu tahmin ediyoruz. Geçen yılki kadar ürün elde edildi. Ürün kaybı yok. Ülkemizde üretim yıllık ortalama 45 bin ton. Tüketim ise 100 bin ton civarında. Bu İran’dan kivi alacağımız anlamına geliyor. Birlik olarak yaptığımız toplantıda kivinin dalından satış fiyatı yani çiftçiden çıkış fiyatı olarak kilogram fiyatını 4 lira olarak belirledik. Ancak bu tüketiciye aynı fiyatla yansımaz çünkü bunun toplanması, depolanması ve nakliye fiyatları da vatandaşa yansır. Çiftçinin de maliyetleri arttı. İşçilik, gübre, seyreltme ve sulama maliyetleri arttı. Geçtiğimiz yıl 3 lira 60 kuruştu. Bu yıl ise 4 lira oldu. Fiyattan üreticilerimiz de oldukça memnun” dedi.

YALOVA’DA 3 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR

Dünya’da 40’ıncı paralel dışında kivi yetişmediğine işaret eden Tunalı, Yalova’da üretimin 300 çiftçi tarafından gerçekleştirildiğini ancak üretim alanlarının Orhangazi ve Gönen’e kaydığını dile getirdi. Tunalı, “Yalova’da 300 civarında üreticimiz var. Seyreltilmesi, budanması, nakliyesi, toplanmasında çalışan kişiler var. Dolayısıyla 3 bin kişi ortalama bu işten ekmek yiyor. Ambalajcısı da depocusu da bedenen çalışan kişiler de bu işten para kazanıyor. Üretim hızla artmıyor çünkü üretimi her alanda olmuyor. Yalova’da Hersek ve Kocadere bölgesinde yetiştiriyoruz. Artık üretim yerleri Orhangazi’ye doğru kaydı. Orda da tarla fiyatlarının artması nedeniyle Gönen tarafına kaydı. Arsa fiyatları çok yükseldi” diye konuştu.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.