KİVİ HASADI BAŞLADI

  • Haberin Tarihi: 22 Ekim 2017
  • Bu haber 300 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
KİVİ HASADI BAŞLADI

Rekolte beklentisi 3 bin ton, Türkiye’nin en büyük üreticisi Orhangazi’de

Son yıllarda Orhangazi’de bir çok üretici tarafından tercih edilen ve ilçede üretim miktarı her geçen yıl artan kivi üreticiliğinde hasat mevsimi başladı. Orhangazi’de bu yıl 3 bin ton civarında kivi hasadı bekleniyor. Bölgenin ve Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda olan firma ise Orhangazi’de kivi hasadına başladı. Hasat kasım ayı sonuna kadar devam edecek. Kivi hasadı döneminde ise Orhangazi’de 700 insana istihdam sağlanıyor.

Orhangazi’de kivi hasadı başladı. Yalova’dan sonra bölgenin en büyük kivi üretim merkezi konumuna gelen Orhangazi’de kivi hasat mevsimi başladı. Kasım ayı sonuna kadar sürecek olan hasat döneminde rekolte beklentisi 3 bin ton olarak belirlendi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÜRETİCİSİ ORHANGAZİ’DE

Son yıllarda zeytin üretimine alternatif ürün olarak bir çok üretici tarafından üretilmeye başlayan kivide Türkiye’nin üretim miktarı açısından en büyük üretimini ise Orhangazili üretici Ahmet Gümüş yapıyor. Orhangazi ovasında üretim veren 245 bin m2 alanda gerçekleştirdiği üretim ile bu yıl 900 ton civarında kivi üretimi hedefleyen Ahmet Gümüş, gelecek yıllarda ilave edeceği yeni üretim alanları ile birlikte üretim miktarını 1500 tona çıkarmayı planlıyor.

KİLO FİYATI 2,5-3 TL

Hasat mevsiminin geldiği kivide bu yıl kilogram fiyatı ise 2,5 ile 3 TL arasında değişiyor. Ahmet Gümüş, bu yıl Orhangazi bölgesinde üreticilik yapan üreticilerin toplamda 3 bin ton civarında bir üretim hedeflediğini belirterek, geçtiğimiz mart ayında yaşanan don olayı üretim miktarını bir miktar da olsa düşürdü.

KİVİ BİRLİĞİ 3,6 TL FİYAT AÇIKLADI

Ahmet Gümüş Yalova Kivi Üreticileri Birliği’nin geçtiğimiz günlerde kivi fiyatlarını da 3,60 TL olarak açıkladığını hatırlatarak, bizler şu anda 2,5 TL ile 3 TL arasında değişen fiyatlarla kivi satışı yapabiliyoruz dedi.

DÖNÜM BAŞINA 3 İLE 5 TON ARASI VERİM

Kiviciliğin merkezi haline gelmeye başlayan Orhangazi’de kivi üreticileri dönüm başına 3 ton ile 5 ton arası verim alıyor. Orhangazi’de kivi hasat mevsimi döneminde ise yaklaşık 700 insana iş imkanı da sağlanıyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.