‘Kimse ağır bölümde çalışmak istemiyor’

  • Haberin Tarihi: 12 Kasım 2018
  • Bu haber 398 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Kimse ağır bölümde çalışmak istemiyor’

Döktaş ithal işçi krizine cevap verdi;

Varlık: ‘Yeni işçi alımları yapacağız’

İthal işçi krizi ile tepkiler alan Döktaş cephesinden açıklama geldi. Güriş Sanayi Grubu Başkanı Varlık, iddiaların doğru olmadığını savunarak, ‘İşin ağırlığı nedeniyle, bu alanda kimse çalışmak istemiyor. Biz de bu soruna çözüm bulmak için yurt dışından işçi alımı yapmak zorunda kaldık.’ dedi.

Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından olan ve faaliyetini Orhangazi’de sürdüren Döktaş, yeni sahipleri tarafından satınalındıktan sonra ithal işçi krizi ile gündeme gelmişti. Başta siyasi partiler olmak üzere kamuoyunda eleştirilerin hedefi haline gelen Döktaş, Tacikistan ve Özbekistan’dan getirilen işçiler için ‘Mecbur kaldık’ yönünde açıklama yaptı.

KİMSE AĞIR İŞTE ÇALIŞMAK İSTEMİYOR

İthal işçi kriziyle ilgili açıklama yapan Güriş Sanayi Grubu Başkanı Dr. Mehmet Varlık, yerli işçinin yerine yabancı alımı yapıldığı iddialarına açıklık getirdi. Döktaş’ta işçi çıkarıldığı iddiasının doğru olmadığını belirten Varlık,‘Ağır sanayiye yönelik olan fabrikamızda taşlama bölümü mevcut. İşin ağırlığı nedeniyle, bu alanda kimse çalışmak istemiyor. Dolayısıyla çalışanlar kendi rızaları ile işten ayrılıyor. Biz de bu soruna çözüm bulmak için yurt dışından işçi alımı yapmak zorunda kaldık. Nitekim, Tacikistan ve Özbekistan’dan 25-30’a yakın işçi aldık.’ dedi.

‘KENDİ İSTEĞİ İLE ÇIKTILAR’

Haziran 2018’de Güriş’e bağlı Çelik Holding’e bağlı Döktaş’ta 70 civarında çalışan emekliye ayrıldı yada işten çıkışı yapıldı. Varlık bu konuda da, ‘İşçi çıkarılıyor deniliyor. Kimse mağdur edilmedi. Çıkanlar kendi isteği ile çıktı.’ diye konuştu.

YENİ ALIMLAR YAPACAĞIZ

Türkiye’de ağır sanayi başta olmak üzere otomotiv ve tarım makinaları için döküm parça imal eden ve vergi rekortmenleri arasında bulunan Döktaş’ta yeni döneme işaret eden Varlık, ‘Yakın zamanda genişleyen iş hacmimiz nedeniyle yeni işçi alımları yapacağız. Bunun da müjdesini verelim’ dedi.      

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.