Karbonsan yükseliyor

  • Haberin Tarihi: 14 Haziran 2017
  • Bu haber 454 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Karbonsan yükseliyor

Orhangazi’de faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarından Karbonsan, 2015 yılında tamamladığı ek yatırımından sonra pazardaki etkisini arttırdı.

Fabrikasında; sıvılaştırılmış teknik gazlar, LPG, LNG gibi hidrokarbonların depolanması, taşınması ve dağıtımı için kriyojenik ürün ve sistemlerin dizayn ve üretimini yapan Karbonsan,

özellikle Güney Amerika, Afrika ve Okyanusya ülkelerine olan ihracatıyla dikkat çekiyor.

1 2 3 4

1 2 3 4

FRANSA’NIN İLK İSTASYONU KARBONSAN’DAN

Avrupa’nın temiz yakıt projesi Mavi Koridor Projesi kapsamında Fransa’da kullanılacak sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) dolum istasyonlarının ilki, Orhangazi’de Karbonsan tarafından üretildi ve test aşaması tamamlandı.

 

 

 

Orhangazi kamuoyunda adından söz edilmeyen sanayi kuruluşlarından birisi olan Karbonsan, alanında dünya ligine doğru adımlar atıyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Orhangazi’deki tesisindeki yatırımını hizmete açan Karbonsan, müşterilerinin hizmet süresinde önemli oranda ivme kazandı.

 

ULUSLARARASI PAZARDA DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye’nin önde gelen basınçlı kap üreticileri arasında yer alan Karbonsan, özellikle denizaşırı ülkelere yaptığı; oksijen, azot, argon, karbondioksit, LNG ve LPG gibi sıvılaştırılmış gazların depolanması ve dağıtımı için sabit ve taşınabilir tank ihracatıyla uluslararası pazarda dikkat topluyor.

 

ORHANGAZİ’DEN GÜNEY AMERİKA’YA

Talebe göre özel dizayn üretim yapabilen Karbonsan, son olarak Güney Amerika’dan gelen özel LNG semi-treyleri siparişinin üretimini kısa süre içinde tamamlayarak sevkiyata hazır hale getirdi. Orhangazi’deki üretim tesislerinde imal edilen ve göz alıcı tasarımıyla dikkat çeken 60 Metreküplük 6 adet LNG semi-treyleri, Gemlik Limanı’ndan yola çıktı. Ürünler, yaklaşık 45 günlük bir yolculuk sonrası Güney Amerika’ya teslim edilecek.

 

ÜLKELER SIRADA BEKLİYOR

İhracatta denizaşırı ülkelere yönelen Karbonsan’a, özellikle karbondioksit, LPG ve LNG depolama ürünlerinde Küba, Bangladeş, Dominik Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine ve Şeysel Adaları’ndan oldukça fazla talep geliyor. Orhangazi’de üretim yapıp Gemlik limanına yakın olmanın avantajını kullanan fabrika, ATEX yönetmeliklerine uygun, dünya standartlarındaki LNG tanklarını üretmek için gerekli olan bütün kalite belgelerine sahip.

 

AB’NİN İLK İSTASYONU ORHANGAZİ’DEN

Avrupa Birliği’nin temiz yakıt projesi Mavi Koridor Projesi kapsamında; artık karayollarında dizel yakıt yerine LNG ile çalışacak araçları kullanmak isteyen Avrupa ülkeleri, bu sayede egzoz gazı salınımını azaltarak doğayı korumak istiyor.

Bu doğrultuda kıtanın çeşitli noktalarına, araçların LNG ikmali yapmaları için sabit LNG dolum istasyonları konulacak. Her 400 kilometrede bir konumlandırılması planlanan sabit istasyonlarının ilki Türkiye’de Karbonsan’ın Orhangazi’deki tesislerinde üretildi.İlk istasyonun Temmuz ayında Fransa’da faaliyete geçmesi planlanıyor.

 

15 ADET DAHA SİPARİŞ

Özellikle karayolu nakliye taşımacılığında çalışan ağır tonajlı araçlar için; hem ekonomik, hem de çevreci bir yakıt olan LNG’nin yaygınlaşması adına tasarlanan dolum istasyonlarından, Karbonsan’ın Orhangazi’deki fabrikasında üretilmesi için 15 adet daha sipariş verildiği bildirildi.

 

KARBONSAN HAKKINDA

Karbonsan Orhangazi fabrikası, kriyojenik tank üretiminde kullanılan en yeni teknolojik imkanlarla donatılmıştır. 1994 yılında kurulan Karbonsan, 2009 yılında Orhangazi’de bulunan modern tesislerine taşınmıştır. 2014 yılı sonunda bu tesisin kapasitesinde artışa gidilmiş ve yapılan yeni yatırım, 2015 yılının ikinci çeyreğinde hizmete alınmıştır. Bu kapasite artışı ile birlikte, artık Karbonsan müşterilerinin beklediği hizmet seviyesini çok daha kısa teslim süreleriyle ve çok daha efektif olarak sunmaya başlamıştır.

Karbonsan, çeşitli alanlarda endüstriyel üretim yapan, Türkiye’nin önde gelen basınçlı kap üreticilerinden birisidir. Genel merkezi İstanbul’da bulunan Karbonsan’ın fabrika ve depolama tesisleri, Bursa, Gemlik Limanına 20 kilometre uzaklıktaki Orhangazi’dedir. 70.000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş olan Karbonsan, bu stratejik konumu sayesinde uluslararası pazarların yanısıra, Türkiye pazarına da güçlü bir şekilde hizmet vermektedir.

Karbonsan, N2, O2, Ar, CO2 gibi sıvılaştırılmış teknik gazların ve özellikle LPG, LNG gibi hidrokarbonların depolanması, taşınması ve dağıtımı için çeşitli kriyojenik ürün ve sistemlerin dizayn ve üretimi konusunda faaliyet gösterir. Karbonsan’ın geniş ürün gamında LIN, LOX, LAR ve LNG için kriyojenik dökme gaz tankları, semi-treyler ve kamyonüstü tanklar, LPG ve CO2 ürünleri için depolama tankları, kamyon üzeri tanklar, yarı römork taşıma tankları, evaporatörler ve vakum izolasyonlu borulama hatları bulunmaktadır.

Karbonsan kısa bir süre önce, yeni bir ürün olarak LIN, LOX, LAR, LPG ve LNG için 20” ve 40” ISO Tank Konteyner üretimine de başlamıştır.

Orhangazi tesisleri sahip olduğu ‘’U’’ ve ‘’S’’ stempi ile bütün hacim ve basınçtaki tanklara pek çok hizmeti vermektedir. Burada üretilen tanklar ASME sertifikalı olup ve National Board onaylıdır. ISO 9001-2008 sertifikalı bir şirket olan Karbonsan, kalite yönetim sisteminin arkasındaki sürekli iyileştirme felsefesi, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için üretim ve iş süreçlerinde sürekli iyileştirmeler yapmamızı sağlar.

Karbonsan genel kabul gören Avrupa Basınçlı Ekipmanlar Direktifi (PED), ASME VIII, Div. 1. LITS gibi birçok farklı uluslararası tank standartlarına göre üretmiş olduğu ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç etmektedir.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.