İYİLİKTE ÖNCÜ İLÇE

  • Haberin Tarihi: 29 Ağustos 2019
  • Bu haber 743 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İYİLİKTE ÖNCÜ İLÇE

Yetime en çok sahip çıkan ilçe Orhangazi oldu

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile İHH arasında yapılan protokol gereği ‘İyilikte Yarışan Sınıflar-Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi’ 2013 yılından beri yürütülüyor. Projeye göre iyiliksever öğrenciler dünyada muhtaç durumda bulunan yetim çocuklara karşı duyarsız kalmayarak onlara destek olmaya çalışıyorlar. Yetim kardeşleri için para biriktiren öğrenciler, birikimlerini ihtiyaç sahibi kardeşlerine göndererek onların da ihtiyaçlarını karşılayabilmesine katkı sağlıyor.

Proje kapsamında Orhangazi’de ise, gönüllü öğrenci ve sınıflar el ele vererek yetim kardeşlerini yalnız bırakmadı. Proje kapsamında Bursa’nın ilçeleri arasında en fazla yetime sahip çıkan ilçe Orhangazi oldu. Öğrencilerin kendi gayretleri ve öğretmenlerinin desteği ile kumbaralarda topladıkları kuruşlar ve liralar; yetim kardeşlerinin kurtuluşu oldu.

 

49 ÇOCUĞUN ELİNDEN TUTTUK

Orhangazi’deki öğrencilerin, Türkiye’den 31 ve dünyanın başka ülkelerinden de 18 yetim olmak üzere toplamda 49 çocuğa bir yıl boyunca aksatmadan sahip çıktığını açıklayan İHH Orhangazi Başkanı Kasım Kurt, ‘Savaşlar, doğal afet, hastalık gibi sebeplerle dünya genelinde 400 milyona yakın çocuk yetim durumda yaşamaktadır. Ailelerini kaybeden bu çocuklarımızın hemen hemen 200 milyonu korumasız ve zor şartlarda yaşamaktadır. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece bazıları.’ diye konuştu. 

 

‘SİZDE SAHİP ÇIKIN’

Başkan Kurt, İHH olarak Orhangazi’de 15 yetim çocuğa ve ailesine her ay destek verildiğini belirtirken, ‘Türkiye’de 15 bin yetim çocuğa ve ailesine her ay dünyada 95 bin yetim çocuğa her ay ve dönemsel olarak 800 bin yetim çocuğa ve ailesine destek vermekteyiz. Tüm kardeşlerimizi ayda 125 TL ile bir yetime sahip çıkmaya davet ediyoruz.” dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.