İYİ PARTİ’DEN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

  • Haberin Tarihi: 14 Temmuz 2020
  • Bu haber 1525 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İYİ PARTİ’DEN 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

 

İyi Parti İlçe başkanı İsmail Kaya, 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

15 Temmuz 2016’daki hain kalkışmanın; Türk devletinin işgali, Türk milletinin esareti ve Türk demokrasisinin hançerlenmesine yönelik bir ihanet ve acımasız bir terör saldırısı olduğunu unutmadık, unutmayacağız denilen açıklamada 15 Temmuzda vücutlarını siper ederek Şehadet Şerbeti içen Kahraman Şehitlerimizi Rahmetle ve Saygıyla anıyor, gazilerimize şifa ve sağlık diliyoruz. “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü”nde, tüm siyasî ve ideolojik kaygılardan âzâde biçimde sadece demokrasinin yaşatılması ve millet iradesinin üstün tutulması için FETÖ mensubu teröristlerle canı pahasına mücadele eden vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz denildi.

İsmail Kaya şöyle devam etti;

15 Temmuz 2016 gecesi demokrasiye pranga vurulmak istenmiş, millet iradesi Türk ve Türkiye düşmanları tarafından hain bir saldırıya uğramıştır. Millî iradenin tecelligâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalanması ve asker kıyafetine bürünen canilerin vatandaşlarımıza silâh doğrultması birer ihanet simgesi olarak tarihe geçmiştir. Şunun özellikle bilinmesi isteriz ki hiçbir bahane; demokrasiden kopuşa, silâhlı müdahaleye ve ara rejim özlemlerine dayanak teşkil edemeyecektir.

 

Tıpkı kişiler gibi, milletlerin de karakterleri vardır. Türk Milletinin karakteri de erdemlerle donatılmıştır. Bu erdemlerden biri de, yeri geldiğinde vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmektir. Milletimizin bu yüksek karakteri yüzyıllara uzanan destansı tarihimizde çok kez görülmüştür.

 

15 Temmuz gecesi göstermiştir ki, hiçbir ihanet odağı ayağa kalkan millî ruh ve demokrasi inancımız karşısında duramayacak; Türk milleti yenilmeyecek, Türk devleti yıkılmayacaktır.

Aziz Türk milleti kenetlenip devletine, cumhuriyetine, demokrasisine, istiklâl ve istikbâline sahip çıkarak tüm dünyaya örnek olacak bir davranış sergilemiştir.

Demokrasilerde egemenliğin tek sahibinin millet olduğunu, siyasî iktidarların meşrûiyetinin millî iradeye dayandığını, millî iradenin tecelli ettiği aslî yerin de Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu unutmadan; hangi düşünce ve gerekçeyle olursa olsun, demokratik rejime ve parlamentonun anayasal yetkilerine dışarıdan gelen her türlü müdâhaleyi gayri meşrû ve kabul edilemez olduğunu ifade etmek istiyorum.

 

 

 

 

 

 

Her şeyden önce tüm Türkiye olarak bedelini ödediğimiz bu hain kalkışmayı siyasi ranta dönüştürmek adına birbirimizi suçlamaktan kaçınarak, ayrışmaya sebep olmadan ve kararlılıkla FETÖ’cüler ile mücadele edildiği gibi “FETÖ’cülük” ile mücadele edilmesi gerekmektedir. FETÖ’cülüğü elbise gibi tarif edelim. Bu elbise bir kalıp olacak ve bu elbise kime uyuyorsa ona ‘FETÖ’cü’ diyeceğiz. Bu elbise yalan, talan, iftira ve amacına ulaşmak için her şeyi meşru görmektir. İnsanların kabahatlerini tespit edip şantaj olarak kullanmaktır, soru çalmaktır. İnanmadığın gibi görünmek, hak etmediğin bir makama gelmek için her yola başvurmaktır. FETÖ’cülük işte budur.

 

Evet 15 Temmuz hain bir darbe girişimidir. Millet iradesini gasbetme girişimidir. Bu tespitten sonra millet olarak bu olaylara karşı şuurlu bir şekilde mücadele etmeliyiz. Devletleri yaşatan şey adalettir. Adaletten ayrılamayız. Dinimiz de bunu emrediyor. FETÖ’cülerle mücadele etmek onların başvurduğu yollara başvurmamaktır. Türk devletinin ve milletinin varlık sebebi adalettir.

 

Karşı karşıya olduğumuz sorunu hafife alamayız. 15 Temmuz’a gelen sürecin de unutulmaması lazım. Yöneticilerin ferasetsizliğini de görmemiz gerekir. Bütün bu süreçlerin muhasebesini yapmaz ve 15 Temmuz’u hafife alırsak benzer kalkışmaların önünü alamayız.

Beş bin yıllık tarihimiz var. Haklı ile haksızı ayıracak bir devlet geleneğimiz var. Bunların hepsini yapabiliriz. Mihengimiz adalettir. Adaleti kaybedersek FETÖ’cüler kazanır. Biz FETÖ’cülerin tevessül ettiği şeyleri yaparsak onlar kazanır.

4 yıl geçmesine rağmen hala kriptoların varlığı ve tek meziyetleri fetöcülük olan liyakatsız insanların önemli makamlarda bulunuyor olabilme ihtimali bile en çok milletimizi incitecektir.

Darbe teşebbüsüne katılanların şiddetle cezalandırılmasını talep ediyoruz, işlerin bu noktaya gelmesinde ihmâl ve kusuru olan kişilerin de en ağır şekilde bedel ödemesini umut ediyoruz.Devam etmekte olan soruşturma süreçlerinde hukuk içinde kalmanın hayatî önem taşıdığını, darbe teşebbüssünde bulunan alçakların ülkemize getirmek istedikleri türde bir yönetim anlayışından mutlak surette uzak durulması gerektiğini, olası hukuksuzluk ve yanlışların en fazla aziz milletimizi inciteceğini, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin hepimiz için vazgeçilmez olduğunu hatırlatmak isterim.

FETÖ terör örgütünün siyasî ayağı başta olmak üzere tüm yapılanmasının çökertilmesi için atılması gereken her adımın kararlılıkla devam etmesini, demokrasinin bir gereği olduğu kadar Türk milletine karşı aslî bir yükümlülük olarak kabul ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde En büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilinciyle şahsım ve İYİ Parti Orhangazi İlçe Başkanlığı adına hepinize saygılar sunuyorum.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.