İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

  • Haberin Tarihi: 13 Mart 2019
  • Bu haber 765 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında TOBB Ekonomi Şurasında başlattığı İstihdam Seferberliği çağrısı sonrasında Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası, İstihdam seferberliği hamlesini Orhangazi’de de başlattı.   İstihdam Seferberliği ile ilgili Orhangazi TSO’da bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TOBB Yönetim kurulu üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’nın yanı sıra  Orhangazi protokolü ve ilçenin iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

 

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayındaki TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında başlattığı istihdam seferberliği ile ilgili Orhangazi’de bir organizasyon düzenledi.  TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye başkanı Neşet Çağlayan ve Orhangazi İş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı Orhangazi TSO’daki toplantıda İstihdam Seferberliği ile ilgili basın bildirisini Orhangazi TSO Yönetim Kurulu başkanı Erol Hatırlı açıkladı.

 

Yasalaştı

Orhangazi TSO Başkanı Erol Hatırlı, istihdam seferberliği ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi dedi.

 

TOBB olarak seferberliği başlatmış olduk

Erol Hatırlı, 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı diye açıklamasını sürdürerek, İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.  Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. 

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

 

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

Aklınıza takılan bir konu olursa, … Odası/Borsası’na ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

 

Matlı’dan özel sektör vurgusu

Basın açıklamasından sonra söz alan TOBB Yönetim Kurulu üyesi Özer Matlı kampanya ile ilgili bilgi verdi. Özer Matlı, devletin istihdam konusunda çabaları bulunduğunu belirterek, bu noktada en önemli görev özel sektöre düşüyor. Özel sektörün de burada sorumluluk alıp beklenen katkıyı sunması gerekiyor dedi.

 

Çağlayan; kampanya bizim için son derece önemli

Daha sonra söz alan Belediye başkanı Neşet Çağlayan, yerel yönetim olarak da bu kampanyaya destek verdiklerini belirterek, umuyor ve bekliyorum ki Orhangazi özel sektörü de istihdama katkı sağlayacaktır dedi. Programda son olarak söz alan Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz ise devlet özel sektör işbirliği ile Türkiye’nin istihdamına katkı sağlanacağına inandığını ifade etti. Programın son bölümünde ise İŞKUR Gemlik Şubesi uzmanı desteklemeler ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

1 2 3 8

1 2 3 8
Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.