İsmail Aydın’dan ABD’ye Kudüs tepkisi

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2017
  • Bu haber 360 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İsmail Aydın’dan ABD’ye Kudüs tepkisi

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etme hazırlığına tepki gösterdi.

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi ile ilgili hazırlığa tepki gösterdi. İsmail Aydın konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; Kudüs; üç dinin de kutsal merkezi. Milattan önce 2000’lere kadar dayanan tarihi boyunca iki kez yok olan bu şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Kudüs; Peygamber Efendimizin Mirac’a yükseldiği, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği, Hz. Davud’un fethettiği ve oğlu Hz. Süleyman’ın mabedinin bulunduğu şehirdir. Mescid-i Aksa’nın, Kubbet’üs Sahra’nın bulunduğu Haremüş Şerif’in ve Hz. Süleyman’ın mabedinden kalan Ağlama Duvarı’nın bulunduğu 800 bin nüfuslu bu şehrin, doğusunu 1967’de işgal eden İsrail,1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını birleşik başkenti ilan etti. Akabinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. Bu karar İsrail dışında tüm devletlerce kabul edildi, ta ki dünkü talihsiz açıklamaya kadar.

Trump kendi ülkesinde yaşadığı siyasi çıkmazdan kurtulmak için Neo-Conlarla birlikte aldığı her şeyi ateşe atan bu kararla, dünyayı kötü maceralara sürükleyecek bir olayın fitilini ateşlemiştir. Bu karar; barışa hizmet etmemekte, bölgeyi kaosa ve kargaşaya sürüklemektedir.

‘’Kudüs işgal altındayken ben nasıl gülebilirim ki?’’ demişti Şarkın Sultanı Büyük Komutan Selahaddin Eyyubi,  Kudüs’ün 88 yıllık Haçlı işgaline son vermeden önce. Mukaddesat işgal altındayken, gülmek haramdı O’na. Şimdi yine Kudüs; Müslümanlardan koparılmak isteniyor, eğer Kudüs’ten vazgeçersek, zilleti kabul etmiş oluruz.

Hz. Ömer’in emaneti, Selahaddin Eyyubi’nin hatıratı, Osmanlı’nın yadigârı bu şehre bugün sahip çıkmazsak, yarın Medine düşer, Mekke düşer, İstanbul düşer ve biz düşeriz. Zaman, ayağa kalkmak zamanıdır. Milletimizi bir olmaya, tüm İslam Âlemi’ni ise birlik olmaya, istiklal ve istikbal mücadelesine destek olmaya çağırıyorum. Kudüs’ün kırmızıçizgimiz olduğunu göstermeli ve Trump’ın tarih önünde hükümsüz olan bu kararından geri adım atmasını sağlamalıyız.

Son olarak, Birleşmiş Milletler Kararlarını hiçe sayan ABD yönetiminin bu kararını kınıyor, bu kararın sonunun hüsran olduğunu belirtiyor ve böyle bir kararı tanımadığımızı bir kez daha haykırıyorum.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.