İncelemeler başladı

  • Haberin Tarihi: 24 Ocak 2020
  • Bu haber 451 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İncelemeler başladı

Bursa İl Tarım Müdürlüğü ve Orhangazi İlçe Tarım Müdürlüğü uzman ekipleri Orhangazi’de dış mahallelerde alternatif ürün yetiştiriciliği için incelemelerine başladı. Yaban Mersini, ahududu, Lavanta ve Tıbbi ve Aromatik ürünler konusunda alternatif üretim alanları tespit eden ekipler özellikle Mahmudiye Mahallesi’nde yaptıkları incelemelerde alternatif ürünler için bölgenin son derece uygun olduğu görüşünü paylaştı.

Bursa Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Orhangazi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tıbbi ve aromatik ürünler ile yaban mersini, lavanta gibi ürünlerin yetiştirilebilirliği için Orhangazi genelinde incelemelerde bulundu. Bursa’dan gelen uzman ekip Orhangazi’ye bağlı Mahmudiye mahallesi ile Fındıklı ve Bayırköy bölgesinde incelemelerde bulundu.

Mahmudiye bölgesi uygun şartlara sahip

Bursa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen ekipler Mahmudiye Mahallesi’nde mahalle muhtarı Veysel Üstün ile birlikte incelemelerde bulundular. Mavi yemiş olarak da bilinen yaban mersini, ahududu ile birlikte tıbbi ve aromatik ürünlerin başında gelen lavanta üretimi için Mahmudiye mahallesinin iklim ve rakım açısından uygun bölgeler olduğu ile ilgili ön bilgi sundu.

Alternatif ürünler ele alınıyor

Zeytincilik başta olmak üzere bir çok sebze ve meyvenin yetiştiği Orhangazi bölgesinde uzmanlar, özellikle kırsal dağ köylerinde farklı alternatif üretimler için zemin arayışına girmiş durumda. Daha önce Belediye Başkanı Bekir Aydın’ın da gündeme getirdiği alternatif ürün konusunda yapılacak olan bölge taramasının ardından yeni ürünlerin üretimi için de ilgili kurumlarla birlikte çalışmalar yürütülecek.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.