IHH Kadın Komisyonu Suriye’de tutsak kadınlar için haykırdı

  • Haberin Tarihi: 8 Mart 2019
  • Bu haber 232 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
IHH Kadın Komisyonu Suriye’de tutsak kadınlar için haykırdı

İnsani Yardım Vakfı (IHH) Orhangazi Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı’nda Suriye’de yaralanan 300 bin kadın ile tutsak olan 13 bin kadın için bir basın açıklaması düzenledi, Suriye’deki zulme dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Orhangazi Cumhuriyet Alanı’nda IHH Kadın Komisyonu üyeleri tarafından düzenlenen etkinlik ve basın açıklamasına Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Garnizon Komutanı Per.Atğm.Ömer Birinci, Jandarma Komutanı Jand.Yzb.Ali Kanber, Emniyet Müdürü Halis Erdoğan, STK temsilcileri ve çok sayıda IHH üyesi katıldı. Alanda bir basın açıklaması düzenleyen IHH’da basın açıklamasını IHH Bursa Şubesi İlçe teşkilat başkanı Hüsniye Şengöz okudu. Şengöz Bugün 8 Mart 2019. Dünya Kadınlar Günü’nde bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlardayız. Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Buradan Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz. Biliyoruz ki; mazlumlar ve ezilenler için vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok.

Vicdan Hareketi tüm çocuklar yaşasın diye; dili, inancı, ırkı fark etmeksizin tüm kadınlar korunsun diye oluşmuş uluslararası bir inisiyatiftir. Vicdan Hareketi insan hayatını korumayı hedefleyen ve herkes için onurlu bir yaşam isteyen bir merhamet hareketidir.

Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak başlattığımız Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırına gitmiştik. Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında kadın erkek bir aradayız. Bizler, dünyanın birçok ülkesinden gelen insanlar olarak, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz dedi. Suriye’de bugüne kadar 300 bin kadının yaralandığını halen de 13 bin kadının ise tutsak tutulduğunu belirterek, tüm dünyanın buradaki zulme sessiz kalmamasını isteyen Hüsniye Şengöz Ve sesimizi duyan herkesi bu hareketi desteklemeye, karar alıcı kişi ve kurumlara mektuplar göndermeye, web sitemizdeki imza kampanyasına katılmaya ve yaymaya, her türlü çabaya ve duaya davet ediyoruz. İnsanoğlunun merhameti ve vicdanının ortak sesi kitle imha silahlarını susturacak, hapishane kapılarını kıracak en büyük güçtür dedi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.