HEDEF TURİZM KARNESİNİ YÜKSELTMEK

  • Haberin Tarihi: 24 Kasım 2017
  • Bu haber 300 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
HEDEF TURİZM KARNESİNİ YÜKSELTMEK

Orhangazi’nin turizm için uygun alt yapısının olduğunu, bunun üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini savunan OTSO Başkanı Ergün Efendioğlu, ”Orhangazi’nin sanayi karnesi pekiyi, 358 iş yeriyle tarım karnesi de iyi ama turizmin durumu belli… Kalkınmanın üç sacayağı var ve birini ihmal ettiğinizde diğer ikisi topal kalıyor. Orhangazi TSO olarak turizm üzerine yoğunlaşacağız” diye konuştu.

Orhangazi Sanayi ve Ticaret Odası (OTSO) Başkanı Ergün Efendioğlu, bu yıl içerisinde yaptıkları ticaret ve sanayi faaliyetlerinin yanı sıra hem eğitime, hem de bölgelerine katma değer sağlaması açısından turizme önem verdiklerini belirtti. 2017 yılı içerisinde en önemli faaliyetlerinin Orhangazi’ye coğrafi işaret kazandırma olduğunu dile getiren Efendioğlu, Gederek Turşusu’nun ciddi bir marka değeri olduğunu ve bu bölgenin yılda 50 bin ton imalat yaptığını vurguladı. Bunların yanı sıra bölgeye bir OSB kazandırmayı hedeflediklerini ve bunun çalışmalarının başladığını da aktaran Efendioğlu, Mayıs ayında temellerinin atılacağını planladıkları Gıda OSB’nin, 1 sene içerisinde aktif hale gelmesini öngördüklerini açıkladı. Sanayi bölgesinin 150-200 arasında firmaya ev sahipliği yapacağını söyleyen Efendioğlu, bölgenin 950 dönümlük alanda yer alacağını dile getirdi. 
COĞRAFİ İŞARETİMİZİ ALDIK
Hürriyet Bursa’ya gerçekleştirdikleri projeleri anlatan OTSO Başkanı Ergün Efendioğlu, Orhangazi ile anılan ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen Gedelek Turşusu’nun coğrafi işaretleme çalışmalarının sonuç verdiğini kaydetti. Gedelek Turşusu’nun 110 milyon TL ciro elde edildiğini anımsatan Efendioğlu, bunun 7 milyon dolarını ihraç ettiklerini anımsattı. “Gedelek Turşumuz’un ciddi bir marka değeri vardı fakat coğrafi işareti yoktu” diyen Efendioğlu, “Gedelek’teki Pınarbaşı Suyu’nun özelliklerinin incelenmesi için Gıda Tahlil Laboratuvarı’na örnekler gönderdik. Bu suya atıfta bulunarak, turşumuzun coğrafi işaretini istedik. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bir heyet geldi ve incelediler. Gerçekten de suyun emsallerine oranla turşunun ömrünü iki ay uzattığını, daha diri ve taze tuttuğunu ispat ettik. Coğrafi işaretimizi kazandırmış olduk” dedi. 
KADIN GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLİYORUZ
Oda olarak kadın istihdamına çok önem verdiklerini ve Gedelek Turşusu’nun hazırlanmasında yer alan çalışanların yüzde 90’ının kadınlardan oluştuğunu vurgulayan Efendioğlu, “Kalkınmış toplumlarda tarihinin önceye dayanmasıyla ilgili değil, cinsiyet ayrımı yapılmadan kadının ve erkeğin ekonomide eşit rol aldığını görüyoruz. Bu sebepten dolayı kadın girişimcilerimizi destekliyoruz. Burada da yüzde 90 gibi büyük bir oranda kadın istihdamı söz konusu. Kadının bu alanda fazla yer alması bizi daha da heyecanlandırıyor” diye konuştu. 
OKULUMUZU YENİLEDİK
Orhangazi sanayisinin 540 milyon dolar olan yıllık ihracatıyla 22’nci sırada olduğunu vurgulayan Efendioğlu, Bursa şartlarında fiziki açıdan en kötü meslek yüksekokulunun Orhangazi’de bulunmasını kendilerine yakıştıramadıklarını dile getirdi. Oda olarak bu konuyla bizzat ilgilendiklerini açıklayan Efendioğlu, “Güçlü bir sanayinin arka bahçesi olan meslek yüksekokulunun Bursa şartlarında en kötüsü olması şahsım adına bir özeleştiri yapmama sebep oldu. Oda olarak meslek yüksekokulu için bir proje çizdirdik. Bağış almak için sahaya çıktığımız zaman Asil Çelik Firması, konuyu bizzat üstlendi. Koç’un baktığı gibi yani, ‘Meslek lisesi, memleket meselesi’ gibi baktı. 6 milyon TL’nin üzerinde bir bağış yaptı. Geçtiğimiz Mart ayı gibi okulumuzun açılışını yaptık. Okul önceden 900 kişilik bir okulken şu an 3 bin kişilik öğrenci kapasitesine sahip” diye konuştu.
ÜYELERİMİZE KREDİ DESTEĞİ SAĞLADIK
Yurtdışı fuarlarına üyelerinin stant açmalarına önayak olmalarının onlara fayda sağladığını aktaran Efendioğlu, “Değerlerimizi mümkün oldukça hem ülke dışında, hem de şehir dışına taşımaya çalıştık. Aynı havuzun içinde dönen para ilçeyi kalkındırmaz. Dışarıdan para gelmesi lazım ki ilçe kalkınsın” dedi. KOSGEB desteklerinden en çok krediyi Orhangazi TSO üyelerinin aldığını söyleyen Efendioğlu, üyelerinin bu kredilere ihtiyaçları olduklarını ve desteklerden sonra rahat bir nefes aldıklarını dile getirdi.
GELECEK TURİZMDE
Osmangazi Köprüsü’nün bölge için büyük önem taşıdığını ve bu anlamda bölge turizminin canlanması için çalışmalara başladıklarının altını çizen Efendioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Köprünün öbür ayağında Bilişim Vadisi kuruluyor. Dünyaca birçok ünlü bilişim markasının binaları orada yapılıyor. 150 bin bilim insanı orada istihdam edilecek. Buraları turizme çevirebilirsek, çalışan insanlar hafta sonları buraya deşarj olmak için gelecekler. Bizler de ovada artık sanayiden çok tarımın ve turizmin ön planda olmasını istiyoruz. Orhangazi’nin geleceği turizm olabilir.” 
ÜÇ SACAYAĞI
Orhangazi’nin turizm için uygun alt yapısının olduğunu fakat bunun üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini savunan Efendioğlu, ”Orhangazi’nin sanayi karnesi pekiyi, 358 iş yeriyle tarım karnesi de iyi ama turizmin durumu belli… Kalkınmanın üç sacayağı var ve birini ihmal ettiğinizde diğer ikisi topal kalıyor. Orhangazi TSO olarak turizm üzerine yoğunlaşacağız” diye konuştu.
2018 DAHA İYİ OLACAK
Ekonomik değerlendirmede de bulunan Başkan Efendioğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin kararlılıkla atlatıldığını belirterek, “Çok iyi bir şekilde kalktık. İhracatımız son 2-3 yıla oranla biraz azalsa da yaşadığımız durum gerçekten anormal bir durum. Avrupa’daki insanların bizi anlaması zaman alacak. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Siyasi tehditler ve etrafımızdaki yaşanılan olaylar yatırımcıları da etkiliyor. Bu durumlara rağmen istihdamımızda artış söz konusu. Türkiye’nin büyüme hızıyla ilçemiz de aynı oranda artış gösteriyor diyebiliriz. 2018’de bu durumun daha da iyi olacağını biliyorum. Ciddi bir kırılma beklemiyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.