HEDEF, ORTAK ÇÖZÜM

  • Haberin Tarihi: 6 Aralık 2019
  • Bu haber 348 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
HEDEF, ORTAK ÇÖZÜM

Orhangazi TSO 5. Mali Paydaş Toplantısını Gerçekleştirdi

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası ilçemizde meydana gelen ortak sorunların değerlendirildiği kurumlar arası Mali Paydaş toplantılarının 5. si gerçekleştirdi. Toplantıya ilçe protokolü ile ilçenin tüm dinamikleri katıldı. Toplantının amacı ise ilçenin tüm ihtiyaç ve taleplerine ortak çözüm üretmek.

 

İlçemizde bulunan kurumlar arası diyalogu arttırarak, özellikle ticari konularda yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve ilçe genelinde yaşanan sıkıntıların istişare edilmesi amacıyla düzenlenen ve Orhangazi TSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı ve Başkan Yardımcısı Cem Kapitan’ın  yanısıra Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Başkan Yardımcısı Yavuz İkizmen, Orhangazi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turgay Durmuş, Taner Güler, Halim Makul, Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Öztürk, Memur İshak Şen, Fen İşleri Müdürü Ensar Özdurak ve harita teknikeri Selçuk Demirci, İmar ve Şehircilik Müdürülüğü’nden Memur İslam Çoban, Emniyet Müdürlüğünden Polis Memuru Adem Tek katıldılar.

 

Toplantıda, İlan reklam vergisi, Şehir içi trafik ve park sorunları, yeni imar alanları, emlak vergileri vb konularda görüşüldü.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Orhangazi Belediyesi’ nin 2020 yılında uygulayacağı ilan reklam (tabela) vergisi öncesinde, belediyece yapılan çalışmalar neticesinde, ilçedeki tüm tabelaların güncelleştirildiği bilgisi paylaşılarak, vatandaş gerekmediği halde ödenebileceği meblağların önüne geçildiği bilgisi verildi.

 

Yeni imar alanlarının açılması çalışmaları Fiziki olarak zeytinlik olan tarlalardan, arsa vasfından vergi alınması İmara açık ve üzerinde yeni yapı bulunan, oturma izinleri alınmış ve içerisinde insanların yaşadığı binaların çevresindeki alt yapısı bitmiş yolların yapılması başlıklarında konular hakkında bilgilendirmelerde bulunan Orhangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz İkizmen, büyükşehir yasası ile yeni imar alanları ile ilgili üst ölçekli çalışmaların Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tamalanmasıyla Orhangazi Belediyesinin de çalışmalarını tamamlayacağı yönünde bilgilendirmelerde bulundu. 

 

Fiziki olarak zeytinlik olan tarlalardan arsa vasfından vergi alınması hususunda ise toplantıya katılanlarca yapılan değerlendirme ile Takdir Komisyonunca sözknusu tüm arazilerin tek tek tespit edilerek, yeniden değerleme aşamasında rayiçlerin gözden geçirilebileceği hakkında fikir birliği oluşturuldu.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın; Orhangazi TSO ‘ya ilçemizin önemli paydaşlarını bir araya getirdiği için öncelikle teşekkür ediyorum. Bu toplantıların ilçemizin geleceği ve şuan ki sıkıntılı konularında birlikte istişare etmemize imkan tanıyor.

 

İlçemize yapılan altyapı çalışmalarında sürekli, Belediye olarak bizler irtibat içerisindeyiz. Uludag elektrik müdürlüğü, armagaz ,telekom, buski gibi altyapı çalışmalarımızın devam ettiği kurumlarla sürekli irtibat halindeyiz ve taleplerimiz doğrultusunda bu kurumlarımız ilçemiz altyapısı için gerçekleştirecekleri bir çok çalışmayı 2020 bütçelerine ve faaliyet takvimlerine koydular.

 

Ayrıca, Burulaş ve Ukome ile ilgili çalışmalarda devam etmektedir  Orhangazi nin tüm şehiriçi trafik ve ulaşımda sıkıntılı konular hakkında  çalışmalarımız devam ediyor.

 

Orhangazi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı, Ukome konusunda gerekli tüm mercilere yazılarımızı yazdık. Servis plakaları konularında, Yollarda, trafik ışıklarında, yol kavşaklarında, dönüşlerde yaşanan sıkıntıları, üyelerimizden gelen tüm talepleri dile getirdik. Bazılarından sonuç alırken, UKOME’ lerde Odalardan oy verme yetkisine sahip temsilcilerin yer alması gerektiği konusunda ise çalışmalarımız ve taleplerimiz devam ediyor.

 

Hatırlı, bir diğer konunda,  servis otobüslerinin, tırların, kamyonların şehir içinde park etmelerinin trafiği olumsuz etkilediğini belirtti. Bu konuda park alanı tahsisinin şehir içi trafiğini rahatlatacağını dile getirdi.

 

Toplantının son kısmında katılımcılara teşekkürlerini ileten Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı, “Toplantımızda yer alan konuları detaylı bir şekilde bizlerle paylaştığı için başta Belediye Başkanımız Sn. Bekir Aydın olmak üzere, ilçemiz adına faydalı olacak konuların görüşülmesine katkı sağlayan tüm başkan ve yöneticilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.