GÖLE 6 BİN YAYIN YAVRUSU BIRAKILDI

  • Haberin Tarihi: 11 Ekim 2019
  • Bu haber 639 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
GÖLE 6 BİN YAYIN YAVRUSU BIRAKILDI
  • İznik Gölü’nde ve Türkiye’de bir ilk
  • Hedef gölü eski ekolojik yapısına kavuşturmak

Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsünde, Türkiye’de ilk kez kitlesel olarak Avrupa Yayın Balığı (Silurus glanis) yavrusu Orhangazi’de İznik Gölüne salındı. Aralarında İznik gölünün de bulunduğu Türkiye’nin 7 kaynağına bırakılan toplam 20 bin yayın balığı yavrusu İznik gölüne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek ve Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi başkanı Zelkif Bektaş tarafından bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TEGEM) tarafından desteklenen bir projede daha mutlu sona ulaşılmıştı. Yaklaşık 6 yıldır devam eden yayın balığını kitlesel olarak üretilmesi projesi çerçevesinde 20 bin yavru üretildi. Burdur Gölhisar Gölü’nden alınan anaç yayın balıklarından üretilen 20 bin yavru Türkiye genelinde 7 kaynağa bırakılmaya başladı.

İznik Gölü’ne 6 bin adet bırakıldı

Üretilen Yayın yavruları dün İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından İznik Gölü’ne getirildi. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, Orhangazi İlçe Tarım Müdürü Gürkan Kabul, İznik İlçe Tarım Müdürü Levent Kurtaraner ve Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş ile birlikte İznik Gölü Orhangazi yakasında balıkları suya bıraktılar. İznik Gölü İçin ayrılan toplam 6 bin adet  yayın balığı yavrusu, Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve İznik sahillerinden göle bırakıldı.

“20 bin yavru elde edildi”
Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün 1981 yılında başlayan “Türkiye İç Sularını Balıklandırma Projesi” ile Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitü Müdürlüğünün 37 yıldır üretim faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.
Ülke çapındaki göl, gölet, baraj gölü ve akarsu kaynaklarında balık popülasyonunu artırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Erkan, “2013 yılından itibaren yayın balığının kitlesel üretim çalışmalarına başladık. 6 yıllık sürede Burdur Gölhisar’dan anaç temini sonrası AR-GE çalışması tamamlandı. Bu yıl itibariyle kitlesel üretimle bir ilki başardık. Yaklaşık 20 bin adet Avrupa Yayın Balığını (Silurus glanis) üretmeyi başardık” dedi.
İlk balıklandırma çalışmasına da Gölhisar Gölü’nden başlayacaklarını kaydeden Erkan, göle 2 bin yayın balığı yavrusu bırakacaklarını kaydetti.

“Nesli tükenen bir tür”
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetim ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, yayın balığının iç sularda balıklandırma çalışmasının Türkiye için son derece önemli olduğunun altını çizdi.
Giderek azalan balık kaynaklarının dışarıdan takviye edilmediği sürece bitme noktasına gelebileceğini ifade eden Kanyılmaz, “Kırsalda yaşayan bir ekonomik kaynak azalmış olacak. Bakanlık olarak gençleri köyde tutmak, baba mesleğini sağlamak için ülke çapında balıklandırma yapıyoruz. Bu noktada yayın balığı önemli. Yayın balığı nesli sularımızda giderek tükenen bir tür haline geldi. 2010 yılında bin 200 ton civarındayken yılda avlanan miktar, 2017 yılında 360 tona düştü. Dolayısıyla yapmamız gereken kaynakların takviye edilmesidir” diye konuştu.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.