Göldeki çekilme normal seviyede

  • Haberin Tarihi: 19 Eylül 2018
  • Bu haber 226 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Göldeki çekilme normal seviyede

Korkulacak bir şey yok

iznik Gölü’nde son 1,5 aydır yaşanan çekilme, ciddi boyutlara ulaştı. İznik Gölü’nün Orhangazi sahilinde suların çekilmesi net bir şekilde görülürken, göl sahilinde işletmecilik yapan vatandaşlar gölün son 1,5 aydır hızlı şekilde çekildiğini ve çekilmenin yaklaşık 1 metreyi bulduğunu ifade ettiler. Öte yandan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gölde yaşanan çekilmenin normal seviyede olduğunu ifade etti.

İznik Gölü’nde bu yıl kış döneminin düşük yağışlı geçmesi, kar yağışlarının yeteri seviyede olmamasından dolayı çekilme yaşanıyor. İznik Gölü Orhangazi sahil şeridinde çekilmenin sahilde 1 metreyi bulduğu gözleniyor. İznik Gölü Orhangazi sahilinde Çınar Çay bahçesinden Gölyaka’ya kadar olan sahil bölümünde suyun çekilme miktarı da hissedilir şekilde göze batıyor.

ÇEKİLME 1,5 AYDIR YAŞANIYOR

İznik Gölü Orhangazi sahilinde işletmecilik yapan Mehmet Udun, İznik gölünde çekilmenin son 1,5 ayda hızla devam ettiğini belirterek, uzun yıllardır burada işletmecilik yapıyorum. Zaman zaman gölün ciddi oranlarda çekildiğine şahitlik etmiştim. Geçmiş yıllardaki kadar olmasa da bu yıl da gölde bir çekilme olduğu gözleniyor. Yaklaşık 1 metre kadar göl su seviyesinde düşme oldu dedi.

GÖLDEKİ ÇEKİLME NORMAL SEVİYEDE

Öte yandan İznik Gölü’nde, mevcut sulama projelerini tehdit edecek risk seviyesinde bir çekilmenin yaşanmadığı, bu aylarda gölde gözlenen seviye azalmasının doğal bir tabiat olayı olduğu bildirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, DSİ tarafından inşa edilerek işletmeye açılan sulama projelerinin su ihtiyacı, Türkiye’nin 5’inci büyük su kaynağı olan 312 kilometrekare alana sahip İznik Gölü’nden sağlanıyor. Maksimum su kotu 85, minimum işletme kotu 83,44 olan İznik Gölü’nde bugün itibariyle günlük işletme kotunun 84,14 olduğu tespit edildi. Göldeki su miktarı, minimum seviyenin bir metre üzerinde bulunuyor. Buna göre, mevcut sulama projelerini tehdit edecek, risk seviyesinde bir çekilmenin yaşanmadığı, bu aylarda gölde gözlenen seviye azalmasının mevsimsel olarak göl hidrolojisine bağlı, doğal bir tabiat olayı olduğu değerlendiriliyor. Öte yandan, Cargill Fabrikası’nın İznik Gölü’nden su almadığı, yer altı sularından faydalandığı da bilinen bir gerçek.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.