GELİRLER DÜŞTÜ, ÖNLEM ALINSIN

  • Haberin Tarihi: 3 Temmuz 2020
  • Bu haber 608 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
GELİRLER DÜŞTÜ, ÖNLEM ALINSIN

MHP’li Meclis üyesi Arif Aydın mecliste 2018 ile 2019 kıyaslaması yaptı

 

Faaliyet raporunun görüşülüp onaylandığı Temmuz ayı meclis toplantısında partisi adına söz alıp konuşma yapan MHP’li Arif Aydın, Orhangazi Belediyesi’nin 2018 yılı gelir ve giderleri ile 2019 yılı gelir ve giderleri ile ilgili bir kıyaslama yaptı. Arif Aydın, 2018 yılına göre 2019 yılında belediye gelirlerinin düştüğünü bunun için de önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Arif Aydın, yapılan tasarruflardan önce belediyenin gelirlerini önceki dönemle kıyaslayarak,  2017’de 74 milyon, 2018’de 75 milyon gelir elde eden belediyemiz bu sene 68 milyon kadar gelir elde etmiş. Buda gelirlerde 7 milyon kadar düşüş olmuş demektir dedi. Enflasyonda göz önüne alındığında bu düşüşün aslında daha fazla olduğunun anlaşıldığını ifade eden Arif Aydın, bu düşüşün seneye de sirayet etmemesi için gerekli tedbirler alınıp kaynak üretilmesi gerekmektedir dedi. Kamuoyunda seçimden önceki son üç ayda önceki dönem yönetiminde olan harcamalar ve seçimden sonraki ilk bir ayki merak ediliyor diye devam eden Arif Aydın 2019 yılı belediyemiz harcaması 77 milyon kadar. Yapılan harcamanın 24 milyonu önceki yönetim tarafından yapılmış geri kalan 53 milyon şimdiki yönetim tarafından harcanmıştır. Dikkatleri üzerinde tutan birim müdürlüklerimizden olan özel kalem müdürlüğü toplamda 9 milyon kadar harcama yapmıştır. Bu harcamanın 3 milyon 300 bin lirası önceki dönemde, 5 milyon 600 bin lirası bu dönemde harcanmıştır diye devam ettiği açıklamasında, Kapatılan Sosyal yardım işleri müdürlüğünün önceki dönem harcaması 6 milyon kadardır . Seçimden sonraki nisan ayında ise 70 bin lira kadar harcama gözükmektedir.  Bu birim müdürlüğümüz geçtiğimiz yıl bütçelerinde yer tutan ana kalemlerden birisiydi dedi.

Fenni hizmetler üçte iki düşmüş

Arif Aydın Fen işleri müdürlüğü faaliyetlerine de değinerek, yapılan hizmetler fenni olarak kıyas edilirse 2018’de 9 milyon olarak harcanan rakam 2019’da 3 milyon 300 bin liralara düşmüştür.2018 yılındaki faaliyet raporunda görülen belediyenin araç envanterine 2019 yılında 4 adet araç eklenmiş 8 adet araç çıkartılmıştır.Çıkartılan araçlar hurda olarak satıldı mı yoksa sadece hurdaya çıkarıldı garajımızda mı bekliyor bilmiyorum dedi. Bu yılın verilerine de değinen MHP Meclis üyesi Arif Aydın, 2020 gidişatına da değinmek isterim. 2019 yılında görünen rakamlara göre aylık ortalama 6 milyon 400 bin TL’lik harcama 2020 yılında aylık ortalama 4 milyon 600 bin seviyelerine düşürülmüştür. Harcamalardaki aylık ortalama 1 milyon 700 bin liralık fark yıllığa vurulduğunda 2020 harcamalarında yaklaşık 20 milyon kadar düşüş olmasını bekliyorum dedi.

Geçen dönem 22 kamu yatırımı hayata geçirilmiş

Önceki dönemde yapılan kamu yatırımlarına dikkat çeken Arif Aydın, bu finansal kıyaslamaların yanısıra  Ak Parti ilçe başkanımızda hazır buradayken benim için önemli bir kıstasa da değinmek isterim. Finansal yönetim olarak eleştirilen önceki dönem yönetiminde Orhangazi’mize belediyenin kasasından para çıkmadan tam 22 adet kamu yatırımı getirilmiştir. Buda yılda 4,5 ayrı kalem devlet yatırımı demek. Bu performansın gerisinde kalınmaması gerektiğini ve bunun bir mazeretinin olmadığını düşünmekteyim dedi.

Büyükşehir yatırımları da düşmüş

Arif Aydın, büyükşehir yatırımları ile ilgili de kıyasta bulunarak, devletten direk alınan yatırımlar haricinde yine önceki dönemde belediyenin kasasından para çıkmadan Büyükşehir Belediyesinden yıllık ortalama 40 milyon kadarlık bir hizmet alındığınıda gözlemlemekteyiz.Bu seviyelere kadar ilerlemiş hizmetlerin geri gitmemesi gerektiği alınan hizmetlerin tekrar bu seviyelere çekilmesi özellikle Büyükşehir meclis üyelerimizin görevi olmalıdır dedi. Yapılan icraatlara en büyük muhalefetimiz ise tekrar tekrar söylüyorum,birincisi Çevresel sorunların çözümleri ikincisi gençlik hizmetleridir. Çünkü yapılmayan yollar bir iki sene sonra yapılabilir bulunmayan paralar bir iki sene sonra bulunabilir fakat 13 yaşından 18 yaşına doğru gelen tam yetişme çağındaki bir gencin kaybolan yılları geri gelmeyecektir. Tıpkı bunun gibi kaybettiğimiz çevresel şartlarda geri döndürülemez olacaktır dedi. Arif Aydın, İznik Gölü’nün korunmasına ilişkin de çeşitli vurgularda bulunarak, daha öncede söyledim şimdide tekrar ediyorum İznik Gölü bölgede Türk’ün beka sorunudur. Bu kadar insanın ikbalinin bağlı olduğu bu gölü korumak içinde biraz özen gösterilsin. Çevresel atıklar, zirai atıklar, av baskısı, foseptik atıklarımız hala gölü kirletmeye devam ediyor . Gölün yüzeyinin 292 kilometrekare, dikeydeki su seviyesi düşüşünün 2 metre olduğunu farzettiğimizde 2004 yılından beri gölümüzden ortalama 500 milyon metreküp su kaybolmuştur. Bu sadece su değil, suyla birlikte komple bir ekosistem ve habitat kaybıdır. Ayrıca kirleticilik seviyesi artmakta ve su miktarıda sürekli azaldığından kirliliğin parabolik olarak artacağı ve sonun yaklaşacağı inancındayım. Bu sebeple tüm idarecilerimizi ve siyasi kadrolarımızı gölümüzle daha alakadar olmaya davet ediyorum. Çünkü şimdi giden bir daha gelmeyecektir dedi. Arif Aydın, meclisteki konuşmasına itfaiye ekiplerinin personel ve ekipman sorunu, Gölde cankurtaran, TOKİ alt yapısı, ilçenin alt yapı sorunu, yarım kalan projelerin tamamlanması ile ilgili de görüşlerini belirterek açıklamasını tamamladı.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.