GELECEK 50 YIL SANAYİ İLE ŞEKİLLENECEK

  • Haberin Tarihi: 18 Ocak 2020
  • Bu haber 571 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
GELECEK 50 YIL SANAYİ İLE ŞEKİLLENECEK

Oda, Borsa, GGK ve KGK temsilcileri Ortak Akıl Toplantısında buluştu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde Bursa’daki oda ve borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 18’incisi İznik’te gerçekleştirildi. Toplantıda Orhangazi’yi TSO Meclis Başkanı Murat Öztürk, Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Musa Öztürk temsil etti. 19. Ortak Akıl Toplantısına Orhangazi ev sahipliği yapacak.

Bursa iş dünyasını BTSO liderliğinde bir araya getiren ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 18’incisi İznik Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlendi. Bursa’daki tüm oda ve borsa başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya ticaretinde son 10 yılın en düşük büyüme verilerinin kaydedildiği bir yılı geride kaldığını söyledi. Türkiye’nin küresel ekonomideki korumacılık politikalarına rağmen dünyada ihracatını değer bazında en fazla artıran 5 ülkeden biri olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, “Bu sene inşallah temelinde yeni yatırımların, üretimin ve istihdamın olduğu çok daha güçlü bir büyümeyi yakalayacağımıza yürekten inanıyorum. Bu zorlu süreçte özel sektörümüzün beklentilerine cevap veren düzenlemeleri hayata geçiren hükümetimize iş dünyamız adına şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN 60 YILLIK RÜYASI GERÇEKLEŞECEK

Bursa’nın 1960’lı yıllarda BTSO liderliğinde Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesini hayata geçiren şehir olduğunu hatırlatan İbrahim Burkay, “Kentin güçlü sanayi altyapısı geride bıraktığımız 50 yılı şekillendirdi. Bizler de 7 yıl önce gerçekleştirdiğimiz projelerle Bursamızın sanayi dönüşümünü başlattık. Bursa bugün, TEKNOSAB, GUHEM, Model Fabrika ve BUTEKOM gibi projelerle ülkemizin yeni sanayi devriminin de liderliğini üstleniyor. Nitelikli insan kaynağımız, Ar-Ge ve inovasyon odaklı üretim sahamız, lojistik imkanlarımız ve sanayimizdeki dönüşüm hamlesi Türkiye’nin 60 yıllık otomobil rüyasının Bursa’da gerçekleştirilmesine imkan sağladı.” ifadelerini kullandı.

 

“YERLİ VE BURSALI OTOMOBİLİMİZİ DÜNYA VİTRİNİNE TAŞIYACAĞIZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, otonom ve dijital teknolojiyle Türkiye’nin kalkınma hedeflerinde yeni bir kilometre taşı olan projenin dünya vitrinine Bursa’dan taşınacağını dile getirdi. İbrahim Burkay, ‘yerli’ ve ‘Bursalı’ olarak tanımladıkları Türkiye’nin otomobili projesine Bursa’da yeni nesil teknoparklar ve Bursa Teknoloji Ar-Ge ve Koordinasyon Merkezi BUTEKOM bünyesinde hayata geçirdikleri mikro mekanik, mikro elektronik ve nano teknoloji mükemmeliyet merkezleri ile katkı sağlayacaklarını vurgulayan İbrahim Burkay, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubuna da Bursamıza duydukları güven için şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

 

“YATIRIMA VE HİZMETE DÜŞMAN ANLAYIŞA FIRSAT VERMEYİZ”

Bursa’nın mevcut planlamasında sanayi ve depolama alanlarının 11 bin kilometrekarelik toplam yüz ölçümü içerisinde binde 8’lik paya sahip olduğuna işaret eden Başkan Burkay, buna karşın sanayinin kent ekonomisine yüzde 45 seviyesinde katkı sağladığını dile getirdi. Yerli otomobilin Marmara Havzası’nda hayat bulmasının bölgenin mekansal planlaması için de önemli bir fırsat olduğunu belirten İbrahim Burkay, “Kentimizin ve ülkemizin büyüme hamlesine öncülük eden yatırımlara ve  sunulan hizmetlere düşman bir anlayışla ihtiyaç duyduğumuz projelerin ötelenmesine asla müsaade edemeyiz. Bursa iş dünyası olarak sadece bugünü değil, gelecek 20 yılı, 50 yılı hatta 100 yılı şekillendirecek projelere katkı sunmaya devam edeceğiz. Bursamızı ve ülkemizi ortak aklın gücüyle çok daha parlak bir geleceğe inşallah hep birlikte taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN BURKAY’DAN BURSASPOR’A DESTEK ÇAĞRISI

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, iş dünyası temsilcileri olarak başlattıkları ‘Yeniden Büyük Bursaspor’ kampanyası ile Bursaspor’u hak ettiği Süper Lig’e taşımak istediklerini söyledi. Bu kapsamda iş dünyasının kampanyaya 100 bin forma desteği ile katkı sunacağını belirten Burkay, “Sizleri de bu önemli kampanyaya destek vermeye davet ediyorum” dedi.

 

ODA VE BORSALARIN GÜNDEMLERİ ELE ALINDI

Ortak Akıl Toplantısı’nda Bursa Ticaret Borsası ile İznik Ticaret ve Sanayi Odası arasında ‘Ticaret Borsası’nın İznik’teki mülklerinin kullandırılması ile ilgili protokol imzalandı. Kadın ve genç girişimcilerin gerek iş yaşamında gerekse de sosyal hayatta desteklenmesi gerektiğine inandıklarını belirten Matlı, “Kullanımına tahsis ettiğimiz alanlarla kentimizin ve ülkemizin girişimci profiline daha fazla katkı sunmak istiyoruz.” diye konuştu.

 

HATIRLI ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI AKTARDI

Toplantıda Oda ve Borsa başkanları çalışmaları ve sorunlarıyla ilgili sunumlar yaptı. Orhangazi TSO Meclis Başkanı Murat Öztürk ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Musa Öztürk ile birlikte Orhangazi’yi temsilen toplantıya katılan Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu Başkanı Erol Hatırlı da ilçe hakkında bilgi verirken üyelerle gerçekleştirilen toplantılar sonucunda gelen talepler ve beklentiler ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Kayıt dışı ile mücadele, BUSKİ atık su bedellerindeki artışlar, dijital takograf ve U-ETDS sistemi ile ilgili sektör taleplerini dile getirerek, bu sorunların çözümü için yapılabilecek çalışmaları anlattı.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.