FAALİYET RAPORUNA ONAY

  • Haberin Tarihi: 2 Temmuz 2020
  • Bu haber 438 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
FAALİYET RAPORUNA ONAY

3 aylık korona arasından sonra ilk meclis toplantısı yapıldı

 

  • Komisyon üye sayıları 3’e düşürüldü
  • Muhalefetten “Faaliyetsizlik” raporu benzetmesi

 

Orhangazi Belediyesi Meclisi, Korona virüs salgını nedeniyle 3 ay ara verilen Meclis toplantılarına başladı. Orhangazi Belediyesi Temmuz Ayı Meclis toplantısı Bekir Aydın başkanlığında Meclis toplantı salonunda yapıldı. Belediyenin 2019 yılı faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Temmuz ayı Meclis toplantısı Encümen ve İhtisas Komisyonları seçimleri ile başladı. Meclisin ilk maddesi olarak Encümen üyelikleri seçimleri yapıldı. Yaplan gizli oylama sonucunda Encümen Üyeliklerine AK Partili Meclis üyeleri Fevzi Yılmaz ile Kani Mestanlar seçildi. İki isim 1 yıl süreyle Orhangazi Belediyesi’nde Encümen üyeliği görevini yürütecek. İmar Komisyonu üyelikliği seçimlerinde AK Parti grubu 3 kişiden oluşmasını, muhalefet ise 5 üyeden oluşmasını teklif etti. Ancak yapılan oylama sonrasında İmar Komisyonu üyelerinin 3 kişi olarak seçilmesi çoğunlukla kabul edildi. Yapılan açık oylama sonrasında ise Ak Parti’den Şaban Bayram ve Davut Çil ile CHP’li üye Özen Aydın seçildi.  Plan ve Bütçe komisyonu üyeliklerine de AK Parti grubundan Ergül Aydın, Selami Ekeman ve CHP’den  Fatih Aydın seçildi.Hukuk Komisyonu üyeliklerine AK Parti’den Hasan Turan, Taner Demir ve CHP’li üye Hüdai Demir seçildi. Ulaştırma Komisyonu üyeliklerine AK Parti’den Abdürrahim Akçay, Emrullah Sözer, CHP’den ise Fatih Demir seçildi. Sosyal Faaliyetler komisyonu üyeliklerine AK Parti’den Nurcan Polat ve Kani Mestanlar, CHP’den ise Melda Çancı seçildi.Çevre ve Sağlık Komisyonuna Ak Parti’den Selami Ekeman ve Fevzi Yılmaz ile CHP grubundan Özen Aydın seçildi. Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile mücadele komisyonuna Ak Parti’den Ak Parti’den İbrahim Korkmaz, İlhan Kılıç, CHP’den Melda Çancı seçildi.

 

OBEFAŞ genel kurul yetkilendirmesi yapıldı

Temmuz Ayı Meclis toplantısında ayrıca belediyeye bağlı OBEFAŞ şirketinin Olağan Genel Kurul toplantısı için Belediye Başkanı Bekir Aydın ve İlhan Kılıç’ın yetkilendirilmesi oy çokluğu ile kabul edlidi.  Meclis toplantısında ayrıca Sölöz ve Gemiç Mahallelerindeki iki ayrı plan değişikliği görüşülmek üzere İmar Planına gönderildi. Ayrıca Arapzade Mahallesinde bir plan değişikliği maddesi de İmar Komisyonuna havale edildi.

 

BUSMEK’e 14 dükkan tahsisi yapıldı

Orhangazi Belediyesi’nin Temmuz ayı belediye meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Kapalı Pazaryerindeki 14 ayrı dükkanın BUSMEK’e tahsisi ile ilgili madde Hukuk ve Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Yurt binası için arsa satışa çıkarılıyor

Orhangazi Belediyesi’nin Temmuz ayı meclis toplantısında daha önce Üniversite öğrencileri için yurt yapılması için tahsis edilen yaklaşık 4 bin m2’lik arsanın satış kararı alındı. Madde ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Bekir Aydın, arsa satışı ile birlikte arsaya sadece yurt binası yapılması şartı ile satışa sunulacağını ifade etti. Meclis toplantısında 2019 yılı kesin hesabı plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.

 

2019 yılı faaliyet raporu onaylandı

Temmuz ayı meclis toplantısında 2019 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Faaliyet raporu maddesinde ise yasa gereği Meclis birinci başkanvekili Emrullah Sözer başkanlık yaptı. Madde ile ilgili İyi Partili Meclis üyesi Mehmet Burhan ile CHP’li Meclis üyesi Fatih Aydın, MHP’li üye Arif Aydın, Demokrat Partili Hasan Dursun ve AK Parti grubu adına da İlhan Kılıç söz alarak faaliyet raporu ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Başkandan sunum

Belediye başkanı Bekir Aydın, faaliyet raporu ile ilgili yaptığı değerlendirmede tüm meclis üyelerine teşekkür ederek, geçmişte meclis toplantılarında çok fazla faaliyet raporu görüşüldüğünü ve çok tartışmalı raporlar görüşüldüğünü belirterek, ancak şükürler olsun ki bizim faaliyet raporumuzda gördüğümüz kadarıyla yazım hataları dışında başka bir eleştiri ile karşılaşmadık dedi. Bugüne kadar meclis üyelerinden şahsi taleple gelmediğini belirterek, bu duruma teşekkür eden Bekir Aydın, OBEFAŞ ile ilgili yapılan eleştirileri haksızlık olarak bulduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan 2019 yılı faaliyet raporu Ak Partili Meclis üyelerinin onayı ile oy çokluğu ile kabul edildi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.