EĞİTİMİN GÖZÜ YAŞLI

  • Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2018
  • Bu haber 422 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
EĞİTİMİN GÖZÜ YAŞLI

Orhangazi’de ORMO Fabrikasının kurucularından eğitim gönüllüsü Yüksek Mühendis Orhan Öcalgiray 96 yaşında hayatını kaybetti.

Orhangazi’nin efsane isimlerinden, 1970’li yıllarda ilçenin sanayi hamlesindeki ilk isimlerden olan, eğitim gönüllüsü Orhan Öcalgiray İstanbul’da hayatını kaybetti. Uzun süredir sağlık sorunları yaşayan ve tedavi gören Orhan Öcalgiray bugün hayatını kaybetti.

Orhan Öcalgiray kimdir ?

13 ağustos 1922’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi Fen Şubesinden mezun oldu.

1947’de İTÜ’den mezun olduktan sonra, 1948-1956 arası Sümerbank Merinos yünlü sanayii müessesesi’nde; 1956-1976 arası Benal Mensucat a.ş.’de teknik müdür ve müdür olarak çalıştı.

Kronolojik olarak aşağıdaki firmaları kurmuştur:

1960’da yüksek mühendis Orhan Öcalgiray mümessillik ve müşavirlik a.ş.

1968’de Orimpex tekstil ithalat ve ihracat ticaret a.ş.

1971’de Oray el örgü yünleri a.ş.

1976’da Ormo tekstil sanayi ticaret a.ş.

1983’de Oran tekstil sanayi a.ş.

1984’de Ortops yün tarama sanayi a.ş.

2003’de Nako el örgü yünleri ticaret a.ş.’yi satın aldı.

2003-2006 yılları arasında üretim şirketlerini tek isim altında birleştirerek dış pazarlamada Ormo yün iplik sanayi ticaret a.ş., iç pazarlamada da nako el örgü yünleri ticaret a.ş. adı altında topladı.

2000 yılında Öcalgiray Yatırım Holding a.ş.’yi kurdu.

1976’da kurulan Ormo yün iplik sanayi a.ş.’nin sanayi tesisi, yün ve sentetik iplik sanayinde [woollen, worstedt ve semi-worsted] sistemlerine haiz olup el örgü yünü üretiminde dünyanın en büyük üretim kapasiteli fabrikasıdır. Kurulduğu yıl olan 1976’dan günümüze kadar üretiminin %60 – %75’i beş kıtaya ihraç edilmektedir. Ayrıca Ormo a.ş. ihracata başladıktan sonra Fransa, Almanya, İngiltere, İsviçre ve İspanya’daki el örgü fabrikalarının sanayi faaliyetlerini bitirmelerine sebep olup, bunlar Ormo yün iplik sanayi a.ş.’ye müşteri olmuşlardır.

2006’da Kolza biodiesel yakıt ve petrol ürünleri a.ş. ile Bionano teknoloji üretim a.ş.’yi kurup, halen bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

Bunların yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi geliştirme vakfı’nda ve bir dönem yönetim kurulu başkanlığı da yaptığı vakıf iştiraki arı Teknokent a.ş.’de yönetim kurulu başkan vekili üyeliği yapmıştır.

Yine İTÜ geliştirme vakfı iştirakleri olan Kültürel a.ş. ve Arı kültürel a.ş.’de yönetim kurulu başkanlığı yapmaktaydı. 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.