Dolar’daki Yükseliş Devam Edecek mi?

  • Yazının Tarihi: 24 Mart 2020
  • Yazar: Emrah SUYOLCU
  • Bu yazı 8265 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Koronavirüsün ekonomi üzerindeki baskısı devam ediyor. Merkez bankalarının faiz indirimi ve varlık alımları ile piyasalara sağlayacağı likiditeyi hükümetler de ek paketlerle destekliyor.

-ABD tarafında Fed’in 700 milyar dolarlık varlık alımına hükümetten yaklaşık 1 trilyon dolarlık mali destek geldi.

-Avrupa’da ise Almanya, Fransa, İtalya hükümetinin aldığı ek önlem paketinin yanında ECB, 750 milyar euroluk varlık alım programı açıkladı. Dün olağan üstü toplanan kurul, 120 milyarlık ek alıma ilave 750 milyarlı yeni alım kararı açıkladı.

-Japonya’da hükümet desteği yanında BOJ(Bank Of Japan), nakit akışını desteklemek için piyasaya 4 trilyon yen vereceğini ve 300 milyar yenlik Hazine tahvili alacağını açıkladı.

-Kanada, İngiltere ve Avustralya hükümetlerinden de teşvikler geldi.

-Yurt içinde ise para politikası tarafında faiz indiriminin yanında bankaların Türk lirası ve yabancı para likidite yönetiminde esneklik sağlanarak öngörülebilirliğin artırılması, reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamını teminen bankalara hedefli ilave likidite imkânları tanınması ve reeskont kredi düzenlemeleriyle ihracatçı firmaların nakit akışının desteklenmesine yönelik tedbirler alındı.

-Cumhurbaşkanı liderliğinde süren uzun toplantının ardından açıklama yapan Erdoğan, 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin 19 maddesini açıkladı. Pakette daha çok banka borç ödemelerindeki erteleme ve uygun kredi imkanları öne çıkıyor. Bu süreçte kaybı olduğunu belgeleyen esnafa da destek sağlanacağı ifade ediliyor. Pakette yurt içi uçuşlardaki KDV oranının düşürülmesi, konut alımı için peşinatların indirilmesi ve konaklama vergilerinin kaldırılması gibi maddelerin yerine işsizlik maaşı ödemelerinin uzatılması, ücretli izinler ve işten çıkarmaların engellenmesine dair aksiyonlar alınması çok daha faydalı olurdu.

Türkiye ve diğer tüm ülkeler ivedilikle ekonomik önemler alıyorlar, ancak küresel olarak alınan bu aksiyonların henüz satışları durdurmadığını görüyoruz. Özellikle petroldeki düşüşün rekor seviyelere kadar inmesi dalgayı artırıyor.

Hafta başına göre satışlar azalmış olsa da fiyatlamalar nakde kaçışların devam ettiğini ve dolar talebinin de arttığını gösteriyor.

Fiyatlamalarda ise dolar pozitif seyir devam ediyor.

ABD Dolar Endeksi 102 seviyesine yaklaşarak 3 yılın zirvesine çıktı. Endekste Fed’in ilk hamlesi ile yaşanan düşüşün diğer merkez bankalarının aksiyonuyla sınırlı kalacağı bekleniyordu. Piyasalarda panik ile işlemlerden çıkışların artması doları iyice yükseltti ve dolar bugün de tüm para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Euro tarafında resesyon artık kabul edilmiş görünüyor, ayrıca merkez ise, gereken tüm araçları kullanmakta kararlı. İtalya ekonomisi başta olmak üzere bölgedeki daralmanın kaçınılmaz olması ve zayıflayan göstergelerle euro düşüşte.

Negatif euro ve pozitif dolar ile EUR/USD 1,08 tabanına geriledi. Paritede 1,0720 en yakın destek olarak izleniyor, ancak tüm fiyatlamalar için şunun altını tekrar çizmek istiyoruz: Piyasalarda yaşanan durum sıra dışı ve olağanüstü bu zamandaki fiyatlamalarda destek-direnç başta olmak üzere teknik uygulamaların geçerliliği ve güvenilirliliği yanıltabilir.

 

USD/TRY tarafında 6,53’e doğru yükseliş devam ediyor. Kurda 6,50 psikolojik seviye üzerinde 6,65’i izleyeceğiz, çünkü bu seviye tarihi rekor öncesi görülen en yüksek seviye (10 Ağustos 2018) ve rekor sonrasında da birkaç defa test edildi. 6,80 ise oldukça kritik gördüğümüz bir eşik ve umarız ki ataklar bu seviyelere kadar devam etmez. Geri çekilme yaşanması içinse küresel olumsuz algının düzelmesi lazım, çünkü kurdaki yükselişte TL özelinde negatif bir gelişme yok ve son haftada TL tüm gelişen ülke paraları ile yakın oranda düşüş yaşıyor.

 

Önemli Not

Bu arada  Borsa. Forex veya Sanal Paralardaki fiyat değişimlerinden para kazanmak isteyen ve daha önce bu konuda deneyimi ve bilgisi olmayanlar ama bu konulara ilgisi ve merakı olanlar için, Temel Düzey Yatırımcılık Eğitimleri vermekteyim. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler contact@emrahsuyolcu.com mail yada www.emrahsuyolcu.com  adresinden bana ulaşabilirler.

Bol Kazançlar.

.
 

Yorum Kapalıdır.