Döktaş tabelaları asıldı

  • Haberin Tarihi: 13 Mayıs 2018
  • Bu haber 313 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Döktaş tabelaları asıldı

11 yıl sonra yeniden

Toplam kapasitesiyle, Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın 5. büyük döküm tesisi Döktaş’ın yüzde 93.57 hissesi; sanayi, enerji, turizm, madencilik ve inşaat alanlarında önemli yatırımlara imza atan Güriş Grubu tarafından satın alındı. Satışın duyurulmasından sonra Orhangazi’deki fabrikanın tesislerinde Döktaş tabelaları da fabrika girişine asıldı.

Döktaş Dökümcülük A.Ş. artık Güriş grubuna ait Çelik Holding bünyesine girdi. Döktaş, başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makinaları, havacılık ve savunma sanayisinde önemli tedarikçilerden biri olarak faaliyet gösteriyor. Üretiminin yüzde 75’ini başta Almanya olmak üzere ABD dahil çeşitli ülkelere ihraç eden Döktaş’ın müşterileri arasında Hidromek, Renault, Tofaş, Volvo, Scania, Daimler, Man, Iveco, Ford Otosan, Türk Traktör, Caterpiller gibi dünyanın önde gelen üreticileri bulunuyor.

AVRUPA’NIN 5. BÜYÜK DÖKÜM TESİSİ

Otomotiv, ağır ve hafif ticari araçlar, iş ve tarım makinaları, makina imalatı sektörlerine pik, sfero, alüminyum döküm parça tedariğinde uzmanlaşmış olan Döktaş, yıllık 160 bin ton demir döküm, 14 bin 400 ton alüminyum döküm ve 1 milyon 440 bin adet alüminyum jant üretimi, yüksek teknoloji ve işleme kapasiteleri ile pik ve sfero döküm üretiminde Türkiye’de 1. sırada yer alıyor. Toplam kapasite itibariyle de Türkiye’nin lideri, Avrupa’ nın 5. büyük döküm tesisi konumunda.

2 BİN 500 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Döktaş’a ait, pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Orhangazi Tesislerinde yaklaşık bin 600 kişi, yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerinin yapıldığı Manisa’da bulunan iki tesiste ise yaklaşık 900 kişi olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi istihdam ediliyor.

Güriş, Döktaş’ı alarak dünyada pik, sfero ve aluminyum dökümü, Parsan ve Omtaş ile çelik ve alüminyum dövmeyi ve Asil Çelik ile kaliteli çelik üretimini bünyesinde barındıran sayılı kuruluşlardan biri konumuna geliyor.

DOĞUŞ GURUBU’NUN ARAZİSİNİ DE SATIN ALDI

Doğuş Grubu’na ait Maslak Eski Büyükdere Caddesi üzerindeki 2,500 metrekarelik araziyi Güriş Holding satın aldı.

Enerji, inşaat, endüstri, turizm ve sanayi alanlarında faaliyet gösteren Güriş Holding’den yapılan açıklamada satın alma bedeli ve başka detay yer almadı.

Nisan ayı başında Reuters’ta Doğuş Grubu’nun kredi borcu yapılandırması için bankalarla görüşmeye başladığı haberi yer alırken; kaynaklar, borçlardan dolayı aralarında grubun gayrimenkul ve otellerin de yer aldığı birçok varlık satışını değerlendirdiğini belirtmişti.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.