Döktaş resmen Güriş’in

  • Haberin Tarihi: 11 Mayıs 2018
  • Bu haber 1034 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Döktaş resmen Güriş’in

Bursa’nın en büyük dördüncü ihracatçı firması olan döküm devi Döktaş, Güriş bünyesindeki Çelik Holding’e satışı gerçekleşti.

Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) “Özel Durum” başlığıyla Döktaş’ın hisse devri ile ilgili açıklama yaptı. Dün yapılan açıklamada: “Şirketimizin, Ana ortağı ve Güriş Grubu bünyesindeki sanayi şirketlerini çatısı altında yüzde 100 Güriş Grubu sahipliğinde olan Çelik Holding A.Ş., Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 93,57 hisse payı ile ortak olduğu Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş.’nin hisselerinin devri için bu sabah Componenta Dökümcülük Tic. ve San. A.Ş.’nin de ÖDA ile açıkladığı üzere Döktaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile müzakereler olumlu sonuçlanarak 11 Mayıs 2018 tarihinde Döktaş Dökümcülükteki yüzde 93,57 oranındaki hisselerini Çelik Holding A.Ş.’ye devri ile ilgili anlaşma sağlandı.

Çalışanlar firmayı yeniden ayağa kaldırdı

Döktaş, ana ortağı Finli Componenta’nın iflasının ardından çalışanları tarafından Türk sanayisine yeniden kazandırılmıştı. Otomotiv sanayine vasıflı çelik üretmek için Koç Grubu tarafından 1973 yılında Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kurulan Componenta Dökümcülük, 2006 yılında 200 milyon dolar karşılığında Finlandiyalı Componenta’ya satılmıştı. 2011 yılından Avrupa’da otomotiv sektörünün krize girmesi nedeniyle zor günler yaşayan Componenta, Avrupa’daki borçlarını ödeyebilmek için Türkiye’de Döktaş üzerinden borçlanmış, 2015 yılına gelindiğinde ortaklık yapısı ve mülkiyeti değişen Componenta’nın borçları nedeniyle Türkiye fabrikaları zor duruma düşmüştü. Yönetimdeki Türk üyeler, 2016 yılında yönetime el koyarak Döktaş’ı bağımsız bir şirket gibi yeniden yapılandırmıştı. Bursa’nın dördüncü büyük ihracatçısı olan Döktaş’ta 2 bin 500 kişi istihdam ediliyor.

Avrupa’nın 5. büyük döküm tesisi

Döktaş’ın temelleri 1973 yılında Koç holding bünyesinde atılmıştı. Otomotiv, ağır ve hafif ticari araçlar, iş ve tarım makinaları, makina imalatı sektörlerine pik, sfero, alüminyum döküm parça tedariğinde uzmanlaşmış olan Döktaş, yıllık 160 bin ton demir döküm, 14.400 ton alüminyum döküm ve 1.440.000 adet alüminyum jant üretimi, yüksek teknoloji ve işleme kapasiteleri ile pik ve sfero döküm üretiminde Türkiye’de 1. sırada yer alıyor. Döktaş, toplam kapasite itibariyle de Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 5. büyük döküm tesisi konumunda. Üretiminin yüzde 75’ini başta Almanya olmak üzere ABD dahil çeşitli ülkelere ihraç eden Döktaş’ın müşterileri arasında Hidromek, Renault, Tofaş, Volvo, Scania, Daimler, Man, Iveco, Ford Otosan, Türk Traktör, Caterpiller gibi dünyanın önde gelen üreticileri bulunuyor. Döktaş’a ait, pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Orhangazi Tesislerinde yaklaşık 1600 kişi, yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerinin yapıldığı Manisa’da bulunan iki tesiste ise yaklaşık 900 kişi olmak üzere toplam 2500 kişi çalışıyor. GÜRİŞ, Döktaş’ı alarak dünyada pik, sfero ve aluminyum dökümü, Parsan ve Omtaş ile çelik ve alüminyum dövmeyi ve Asil Çelik ile kaliteli çelik üretimini bünyesinde barındıran sayılı kuruluşlardan biri konumuna geliyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.