DEV % 58 BÜYÜDÜ

  • Haberin Tarihi: 15 Nisan 2018
  • Bu haber 391 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
DEV % 58 BÜYÜDÜ

Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 2017 yılı genel kurulu yapıldı. Beytullah Güneş başkanlığındaki kooperatifin son 3 yılda yüzde 58 oranında büyüdüğü açıklandı. 2017’de 1 milyon 258 bin lira kar eden kooperatifin, 2018 yılı tahmini bütçesi ise 84 milyon 89 bin lira olarak kabul edildi.

SEÇİM İSTEĞİNE RET

Eski başkan Hasan Bengül öncülüğünde bazı üyeler imza toplayarak mali genel kurulun seçimli yapılması için divana önerge verdi. Ancak önerge oy çokluğu ile reddedildi.

İSİM DEĞİŞTİ

Orhangazi’de 1973 yılında faaliyete başlayan S.S.61 Nolu Orhangazi Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin genel kurulunda ana sözleşmede değişiklik yapıldı. Değişen maddelerden birisi de kooperatifin adı oldu. Kooperatifin yeni adı genel kurul kararı ile S.S. 61 Nolu Orhangazi Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi olarak düzenlendi.

Orhangazi Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 2017 yılı olağan genel kurul toplantısı hafta sonu yapıldı. Oy kullanma hakkına sahip 272 üyesi bulunan kooperatifin divan başkanlığını Mustafa Şener yaptı.

SEÇİM TALEP EDİLDİ

Kooperatifin mali genel kurulu öncesinde seçim talep edileceği yönündeki söylentiler genel kurulun başlangıcında gerçekliğinin ilk sinyalini verdi. Divan heyeti için iki ayrı liste sunuldu. Yönetim kurulunun önerdiği Mustafa Şener başkanlığındaki divan heyeti oyların çoğunu aldı. Hemen sonrasında ise divana genel kurulun seçimli yapılması yönünde önerge verildi. Kısa süreli gerginliklerin de yaşandığı dakikalarda Hasan Bengül tarafından imzaları tamamlanıp divana sunulan önerge üyelerin oyuna sunuldu. 38 üye seçim yapılması için oy kullanırken, 87 üye seçimli genel kurul için ret oyu verdi.

GÜNEŞ’TEN TEŞEKKÜR

Kooperatif başkanı Beytullah Güneş, genel kurulda seçim için ret oyu vererek mevcut yönetim için yeniden seçim istemeyen ve 2017 yılı faaliyet, bilanço, gelir-giderleri, denetim kurulu raporu ve yönetim kurulu faaliyet raporunu oy birliği ile ibra eden üyelere teşekkür ederek, ‘Tekrar bize gösterdiğiniz güven için teşekkür ederim.’ dedi. Güneş, ayrıca 30 Nisan 2017 – 15 Nisan 2018 dönemini içeren mali yıl ile ilgili detaylı sunum yaptı.  

2015 Mayıs ayı itibariyle başkanlığa seçilen ve 3 yıldır bu görevi sürdüren Güneş, ‘Daha başarılı yarınlar için gece gündüz demeden çalışmaya gayret ettik. Bu kapsamda dijital ortamda kurulan programda revizyonlar yapıldı.’ dedi. İletişim hatlarının genişletildiğini, üyelerin olağandışı durumlarla karşılaşması durumunda yapılan desteklerin güçlendirildiğini ifade eden Güneş, tarihte ilk olarak kooperatifin TSO Meclisinde temsil edildiğini söyledi.

YÜZDE 58 BÜYÜME

Sanayi kuruluşları ile yapılan anlaşma rakamlarını aktaran Güneş, son 3 yılın kooperatif ve şirket cirolarını şöyle açıkladı: 2015 yılı 57 Milyon 484 bin lira, 2016 62 milyon 427 bin lira, 2017 yılı 91 milyon 464 bin lira. Buna göre 2017 yılında bir önceki göre yüzde 34,80 büyüme sağlandığını belirten Güneş, ‘Son 3 yılda ise yüzde 58,84 büyüdük.’ dedi. Güneş, ‘Bu bir hikaye değil ideal. Türkiye’de hiçbir kooperatifte buna rastlayamazsınız.  3 yıllık dönemde sadece zam alarak değil, giderleri azaltarak ve ıskontolarla da büyümeye katkı sağladık.’ dedi.

YENİ İŞLER ALINDI

Yeni dönemde kooperatifin yeni işler aldığını bildiren Güneş, ‘Türk Traktör, Asil Çelik curuf nakliyesi ve Döktaş atık işlerinin tamamı alındı. Bamesa Gemlik’ten çıkışlı, Gemlik’ten Bamesa’ya gelen yüklerle alakalı çalışmalar yaparak çok ciddi iş kazanımları sağlandı. Kurulduğu günden bu yana Cargill’de devam eden bayi araç uygulamasına son verilip bütün işler kooperatifimizce yapılmıştır. Aka adına liman taşımaları da bu dönemde iş portföyümüze dahil edildi.’ diye konuştu.

YER DEĞERİ UÇTU

Mevcut arsaların üzerinde; bir önceki genel kurulda verilen yetki ile birleştirme, ayırma, satın alma ve terk etme işlemlerinin tamamlandığını müjdeleyen Güneş, ‘2 adet ticari imarlı 1 adet tarla vasfında ve benzinlik olarak 4 ayrı tapu oluşturduk. Bu yolla mevcut binalarında bulunduğu 2 bin 50 m2 arsayı satın alarak, 3 bin 950 m2 emsal yüzde 20 olanı yüzde 50’ye, yükseklik emsal 6 m olanı 9,5 m ticari alana, 13 bin 437 m2 emsal yüzde 20 olanı yüzde 50’ye, 7 bin 819 m2 tarla vasfında, 5 bin m2 benzin istasyonu kapalı alan emsal yüzde 10 olanı yüzde 35’e toplamda 30 bin 206 m2 alana ulaştık. Bunları kooperatif olmamız ve iyi ilişkiler sayesinde Büyükşehir planlarına işlendi.’ dedi.  

ARAÇ SAYISI 342’YE ÇIKTI

Kooperatifin işlerinde artış olduğunu belirten Güneş, ‘Üye araçlarımıza öncelik sağlamak ve müşteri memnuniyetini korumak kaydı ile sırasız araç sayısını 70’e çıkartarak toplam araç sayımızı 342’ye yükselttik.’ diye konuştu.   

22 ŞİKAYET

Beytullah Güneş’in konuşmasında sitem ettiği noktalar da oldu. 2016 mali yılı sonrası haklarında 22 şikayet olduğunu belirten Güneş, bunun üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından mali ve işleyiş denetimine alındıklarını söyleyerek, ‘Bir tavsiye ve bir uygulama uyarısı ile kooperatif ve kooperatif bünyesinde kurulan Orhangazi Lojistik olarak denetimlerden alnımızın akı ile çıkarak bilirkişilerce de aklandık’ dedi.

2017’DE 1 MİLYON 258 BİN LİRA KAR EDİLDİ

Kooperatifin 2017 yılı giderler toplamı 77 milyon 809 bin 438 Lira, gelirleri ise 79 milyon 86 lira olarak açıklandı. 2017 yılı kar miktarı da 1 milyon 258 bin lira olarak belirtildi.   

2018 BÜTÇESİ 84 MİLYON

Bütçesi ile Orhangazi’nin en güçlü kuruluşlarından birisi olan kooperatifin bütçesi yeni yılda da artış gösterdi. 2018 yılı tahmini bütçesi 84 milyon 89 bin lira olarak açıklandı.

ANA SÖZLEŞMEDE DEĞİŞİKLİK

Genel kurulda Kooperatifler Kanunu’nun 88. Maddesi uyarınca Kooperatif Ana sözleşmesinde değişiklik yapıldı. Buna göre; kooperatifin adı  S.S. 61 Nolu Orhangazi Karayolu Yük Taşıma Kooperatifi olarak düzenlendi. 30 yıl olan ana sözleşme süresi süresiz olarak değiştirilirken, her ortağın sermaye payı 6 ve 100 lira iken 190 liraya çıkartıldı. 

MOTOR AVANSI ARTTI

Kooperatif üyelerinin ihtiyaçlarına cevap vermediği için üye motor avans limiti 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltilmesi genel kurula sunuldu. Üyelerin talebi üzerine motor avans limitinin 20 bin liraya yükseltilmesi kararlaştırıldı.

STRATEJİK KARARA YİNE RET
Daha önce 2016’da gündeme gelen Kooperatif üyelerine ait araç sayısının her sıra için 2’ye çıkartılması yeniden genel kurul gündemine geldi. Kooperatif Başkanı Beytullah Güneş, 2016’da kabul edilmeyen konuyu yeniden gündeme aldıklarını hatırlatarak, ‘İş portföyümüzün genişlemesi nedeniyle araç sayısında yetersizlik yaşıyoruz. Sırasız araç sayısını arttırmak durumunda kaldık. Üyelerimizden bu yönde talep geldi. Bu şimdilik acil bir durum değil. Ancak yönetim kararı bunun için yeterli değil. Genel kurul kararı gerektiği için üyelerimizin oyuna sunduk.’ dedi. Güneş, şuan ki koşullarda araç sayısının yeterli olduğuna dikkat çekerek, ‘Bu konunun ısrarcısı olmamakla beraber fabrika sırasında olan ortaklar dilerse kendilerine ait ikinci bir araçla burada çalışmaya devam edebilir. ‘ dedi.

İŞ KABUL ETMEYEN YENİDEN İŞ ALAMAYACAK

Genel kurulda yapılan değerlendirme ve oylamada teklif, bir sırada 2 aracın çalıştırılmasının gelecekte sakıncalı olacağı fikri öne çıkarak kabul edilmedi. Her ortağın bir sıralı araç yanında ancak 1 sırasız araç çalıştırabileceği, ayrıca sırasız çalışan araçlara iş kabul etmemesi durumunda yeniden iş verilmemesi kararı alındı.

ORHANGAZİ LOJİSTİK A.Ş. YÖNETİMİ DEĞİŞTİ  

17 Haziran 2016 tarihinde Orhangazi Lojistik A.Ş.’nin yönetim kuruluna getirilen Beytullah Güneş ve Turgay Yazıcı, denetlemede ortaya çıkan uygulama uyarısı nedeniyle divana dilekçe sunarak görevlerinden istifa etti. Yeni yönetime ise bir yıl süreyle kooperatif yönetiminde yer almayan Hayrettin Tayyar ve Ümit Özbey şirket yönetimine seçildi. Yöneticilerin ücretsiz olarak görev yapması kararlaştırıldı. Kooperatif bünyesinde faaliyet gösteren Orhangazi Lojistik A.Ş.’nin 2017 yılı karı ise 844 bin 290 lira olarak açıklandı. 

HUZUR HAKLARINDA ARTIŞ

Genel kurulda, yönetim kurulu başkanının 4 bin lira olan maaşı 7 bin 500 liraya, başkan yardımcılarının 3 bin lira olan maaşı ise 6 bin liraya yükseltildi. Yönetim maaşlarının belirlenmesi sırasında üyeler arasında gerginlikler yaşandı. Denetim kurulu üyelerinin aylık 200 lira olan huzur hakkı ise 500 liraya yükseltildi.  

AFRİN’E BAĞIŞ KAMPANYASI

Genel kurulda anlamlı anlar da yaşandı. Kooperatifin kurucu üyelerinden Sebahattin Kara, genel kurulda söz alarak birlik mesajları verdi. Kara, Zeytin Dalı Harekatı’na destek verdiklerini söyledi. Harekat sırasında şehit düşen asker ve polislere rahmet dileyen Kara, Afrin için yardım kampanyası başlattı. Genel kurul sırasında üyeler arasında bağış toplandı. Toplanan Bin 259 lira Afrin’e gönderilmek üzere yönetime teslim edildi. Kara, ayrıca zeytin dalı verdiği kooperatif başkanı Güneş ile birlikte genel kurul salonunda Türk Bayrağı açtı.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.