Derelerde su seviyesi arttı

  • Haberin Tarihi: 13 Ocak 2020
  • Bu haber 523 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Derelerde su seviyesi arttı

Bu sonbahar döneminin son 39 yılın en kurak dönemini yaşaması sonrasında Göldeki su seviyesinin rekor seviyede azalması sonrasında gözler son günlerdeki yağışlara çevrildi. Yağışlarla birlikte İznik Gölü’nü besleyen derelerdeki su seviyesinin artması ise sevindirdi.

İznik gölündeki su seviyesinin son yılların en düşük seviyesine inmesi bölgede tedirginliğe neden olmaya devam ediyor. Yaz döneminin kurak geçmesi, ardından sonbahar döneminin de son 39 yılın en az yağış alan mevsimi olmasından dolayı İznik gölündeki su seviyesi de büyük oranda kendisini hissettirmişti.

Derelerin su seviyesinde artış

Sonbaharın az yağışla geçmesinden sonra son 2 haftada yüksek kesimlerin kar yağışı alması, şehir merkezlerine de yüksek oranda yağış düşmesinden sonra İznik Gölü’nü besleyen derelerde de su seviyesi artmaya başladı. Orhangazi şehir merkezinden geçen Nadır Deresi, Sölöz Deresi ve Gölü besleyen diğer derelerdeki su seviyesinin artması ise sevindirdi.

Göl seviyesinde artış başladı

Öte yandan yağışlarla birlikte göl seviyesinde küçük artış da yaşanmaya başladı. Geçmiş yıllara oranla ürkütücü seviyede düşen su seviyesi halen en düşük şekilde gözleniyor. Uzmanlar kar ve yağmurlarla birlikte göl seviyesinin eski haline gelmesini beklediklerini ifade ediyorlar.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.