“ÇÖZÜM YOK, MAZERET ÇOK”

  • Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019
  • Bu haber 716 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“ÇÖZÜM YOK, MAZERET ÇOK”

CHP İlçe yönetimi belediyenin 5 ayını değerlendirdi

  • Arsa satışları
  • İşten çıkarmalar
  • Tasarruf tedbirleri

CHP İlçe başkanı Ender Teke, Meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte hafta sonu düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında Orhangazi Belediyesi’nin 5 aylık dönemini değerlendirdi. Ender Teke, mevcut başkan ve yönetimin seçimlerden önce eski belediye başkanına arsa sattırmamak için büyük çaba gösterdiğini ancak göreve geldikten sonra bu yönetiminde yaptığı tek şeyin arsa satmak olduğunu belirtti. Ender Teke belediyenin 200 güne yaklaşan görev süresinde ise çözüm üretmek yerine sürekli mazeret ürettiğini ve ilçenin tüm hizmetlerinin de aksadığını ifade etti.

CHP İlçe başkanı Ender Teke basın mensupları ile buluştuğu toplantıda CHP’nin kuruluşunun 96.yıldönümü olduğunu hatırlatarak başladığı açıklamalarında Orhangazi Belediyesi’nin 5 aylık görev süresini değerlendirdi. Ender Teke, yeni yönetimle ilgili olumlu söylenebilecek tek şeyin istişare kültürü olduğunu belirterek, bu süreçte tüm meclis üyeleri ile bilgilendirme toplantıları yapması bizler açısından olumlu sayılabilecek bir durumdur dedi.

Hizmet yok, mazeret çok

Ender Teke, Orhangazi Belediyesi’nin neredeyse 200 gündür görevde olan Belediye yönetiminin bugüne kadar hiçbir konuda çözüm üretmediğini belirterek, sürekli mazeret üretildi. Bu süreçte muhtarların internetini, Toplu Sünnet Şöleni ve Yamaç Paraşütü gibi ilçenin tanıtımına büyük katkısı olan organizasyonları da tasarruf adı altında yapmadığına şahit oluyoruz. Bu saydığım organizasyonların belediyeye maliyeti çok olmasa gerek. Ayrıca bu organizasyonlar iyi bir çalışma ile sponsorlar vasıtası ile de yapılabilirdi. Kamu kurumları kâr amaçlı kuruluşlar değildir, hizmet kuruluşlarıdır dedi.

4 meclis üst üste satış yetkisi alındı

Ender Teke, mevcut yönetiminin göreve geldikten sonra yapılan toplam 4 meclisin tamamında arsa satışları için yetki aldığını da hatırlatarak, bugün bu noktada bir çelişki var. Hatırlanacağı gibi seçimlerden önce eski belediye başkanı arsa satışlarını yapmak isterken bugün belediye başkanı olan arkadaşımız da, mevcut yönetimi de hatta Milletvekilleri ve il yönetimleri de devreye sokularak arsa satışlarına mani olundu. Ama göreve gelir gelmez de arsa satışları yapılmaya başladı dedi. Daha önce arsaların metrekaresinin 300 TL’den satışa çıkarıldığına dikkat çeken Ender Teke, mevcut yönetim gelir gelmez yeni bir kıymet takdiri belirledi. Arsaların metre kare fiyatı 415 TL’ye kadar çıkarıldı. Ancak satışlar olmayınca ardından gelen pazarlık usulleri ile arsaların 325 TL’den satışa çıkarıldığını görüyoruz. Seçimlerden önce arsalar satılmış olsaydı, arada oluşan gecikmelerden kaynaklı faizler ve hacizleri de düşündüğünüzde zararın ne boyutta olduğunu da rahatlıkla görebiliriz diye konuştu. Teke, arsa satışları ile ilgili olarak yürütülen mantığın geride kalan 7-8 aylık dönemde belediyeyi daha büyük zarara soktuğu görüşünde olduklarına da dikkat çekti. Mahallelere hiçbir hizmet götürülmediğini söyleyen Teke, her konu için mazeret üretiliyor. Oysa göreve gelirken iktidar gücü kullanılarak kaynaklar yaratılıp borçların kapatılacağı vaatleri vardı. Bunlar o dönemde algı için söyleniyordu, oy toplamak için söyleniyordu dedi. İşten çıkarmalarda da adaletli davranılmadığını iddia eden Ender Teke, görüyoruz ki işten çıkarmalar ya siyasi yada bölgesel dengeler gözetilerek yapılıyor. Biz bunları da doğru bulmuyoruz dedi.

Tüm hizmetler durdu

CHP’li meclis üyeleri ile birlikte basının karşısına geçen Ender Teke, mazeretler ve mali durum öne sürülerek tüm hizmetler askıya alınmış durumda. Evde bakım hizmeti, hastalara verilen servis hizmeti, Spor Kulüplerine verilen destekler ve daha bir çok sosyal olarak belediyenin yapması gereken hizmetler durmuş vaziyette. Bizler tasarrufu sonuna kadar destekliyoruz. Ancak bu bahsi geçen konularda iyi bir işbirliği ve organizasyonla maliyetleri kontrol altında tutarak sosyal belediyeciliğin gerekleri yerine getirilebilir dedi. Önceki dönem belediye yönetiminin faaliyet raporunun Bekir Aydın ve İlhan Kılıç’ın çekimser oy kullandığı ve diğer meclis üyelerinin onayı ile reddedildiğini hatırlatan Ender Teke, bu hususta geçmişe yönelik ne yapıldı. Hangi girişimlerde bulunuldu bilmiyoruz. Bu konularda kamuoyu aydınlatılmalı dedi.

OBEFAŞ faal hale getirilecekti

Geride kalan 200 günün sürekli mazeret üretilerek geçildiğini belirten Ender Teke, seçim öncesinde OBEFAŞ’ın faal hale getirilerek gelir elde edileceği söylendi. Bu süreçte bu konuda tek bir adım dahi görmedik. Örneğin temizlik işleri OBEFAŞ üzerinden yapılabilir ve bu konuda kâr elde edilebilir dedi. İlçede daha önce bir çok bölgede peyzaj ve yeşillendirme çalışması yapıldığını ancak bugün tüm yeşil alanların kaderine bırakıldığını vurgulayan Teke, öyle sanıyorum ki bugünkü mantıkla gelecek yıldan sonra ilçede yeşil alan bulmak imkansız hale gelecek dedi. Daha önce yönetim döneminde 1-2 ay maaşlar geciktiğinde tüm ilçe kamuoyu ayağa kalkıyordu diyen CHP ilçe başkanı, ancak bugün görüyoruz ki 5-6 aydır maaşlar ödenmiyor. Ama kamuoyunda da bu konuda bir ses yok. Bu insanların zararı ne olacak peki diye konuştu. İlçedeki kamu yatırımlarının da kaderine bırakıldığını belirten Ender Teke, bir havuz inşa edildi, kaderine terkedildi. Adliye inşaatı bir türlü tamamlanamıyor. Kültür Merkezi inşaatı neredeyse yürümüyor. Tüm bunların mesuliyeti de iktidar partisinin ilçe başkanına aittir. Kendisi ortalarda yok. Ne meclis toplantılarında, ne grup toplantılarında ortalarda yok. Oysa ilçedeki bu aksaklıkların sorumluluğu kendisindedir diyerek Ak Parti ilçe başkanı Fahrettin Uludağ’ı eleştirdi. CHP’nin basın toplantısı daha sonra basın mensuplarının soruları ile tamamlandı.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.