ÇÖZÜM BAS-GEÇ

  • Albümün Tarihi: 25 Kasım 2018
  • Bu Albüm 15364 defa okundu.
  • Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Muradiye mahallesinde yayaların anayoldan geçişi bas-geç ile sağlanacak

Yıllardır birçok kaza ve can kaybına neden olan anayolda bat-çık için uygun yer bulunamayınca çözüm bas-geç ‘te bulundu. Hergün binlerce aracın arasından geçen ve ölüme meydan okuyan vatandaşlar, eski Kaymakamlık lojmanı bölgesine kurulacak bas-geç ile daha güvende olabilecek. Karayolları, bas-geç için çalışmaları başlattı. 

Muradiye mahallesinin içinden geçen Bursa-Yalova karayolunda insan hayatının tehlikeye girmemesi için orta refüj telle kapatılmıştı. Işıklı kavşaklar, alt ve üst geçitlere rağmen, bazı bölgelerde kimliği belirsiz kişiler tarafından kesilen teller, anayolda yayaların karşıdan karşıya geçişte kullandığı bölgeler haline gelmişti. Belediye, kesilen tellerin yerine yenilerini koysa da belirli bölgelerde trafik terörünün önüne geçilemedi.

BAT-ÇIK UYGUN GÖRÜLMEDİ

Bölgedeki sorunun takipçisi olacağını söyleyen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın girişimleri sonrasında Karayolları ekipleri Orhangazi’ye gelmiş ve anayolda yaya trafiğinin en yoğun olduğu eski kaymakamlık lojmanı bölgesinde inceleme yapmıştı. Bölgede bat-çık yapılması amacıyla yapılan incelemeler sonucunda mevcut yerin uygun olmadığına karar verilince bat-çık projesinden vazgeçildi.

KAZALAR CAN ALDI

Muradiye mahallesinin kanayan yarası haline gelen anayolda, yaya geçitlerini, alt ve üst geçitleri kullanmayan yayalar bir çok trafik kazasına karıştı. Anayolda yasak olan bölgeleri kullanarak karşıdan karşıya geçen vatandaşlar hemen hergün ölümle burun buruna geliyor. Geçmişte bu bölgelerde trafik kazaları da yaşandı. Kazalarda bazı vatandaşlar yaralanırken, can kayıpları da meydana geldi.

BAS-GEÇ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karayolları anayolla ilgili mevcut koşulları da göz önünde bulundurarak en uygun çalışmanınbas-geç olduğuna karar verdi. Bunun üzerine etüt çalışmaları tamamlandı. Eski Kaymakamlık lojmanının hemen yanında ışıklı bas-geç sistemi için çalışma başlatıldı. Yayaların bekleme yapacağı kaldırımın tamamlanmasından sonra, anayolda yaya geçidi çizgileri yapılacak ve ışıklar yerleştirilecek. Anayolda karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşlar yol kenarındaki butona basında ışıklar araçlar için kırmızıya, yayalar için ise yeşil yanacak.

Yorum Kapalıdır.