ÇİLEK DİYARINDA SEZON SON ÜRÜNLERLE KAPANIYOR

  • Haberin Tarihi: 4 Kasım 2018
  • Bu haber 279 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ÇİLEK DİYARINDA SEZON SON ÜRÜNLERLE KAPANIYOR

Orhangazi’ye bağlı Mahmudiye Mahallesinde son yıllarda büyük gelişim gösteren çilek üretiminde bu yılın son ürünleri seralardan toplanmaya başladı. Mahmudiye Mahallesinde üreticiler, İstanbul pazarına gönderdikleri çileğin kilosuna 15 TL’ye kadar alıcı bulabiliyor. Üretici bu yılki üretim miktarından da hayli memnun.

Orhangazi’ye bağlı Mahmudiye mahallesinde çilek üretimi yüzleri güldürüyor. Son yıllarda bölgede zeytin üretimine alternatif üretim olarak Mahmudiye Mahallesinde artan çilek üretiminde kış sezonunun ortasında üreticiler son ürünleri toplamaya başladı.

Sera üretiminde büyük artış

Son 10 yıldır çilek üreticiliğin günden güne artış gösterdiği Mahmudiye Mahallesinde bu yılın son mahsüllerini toplamaya başlayan çilek üreticileri, topladıkları çilekleri İstanbul pazarına gönderen üreticiler bu yıl ki üretimden de memnunlar.

15 TL’ye alıcı buluyor

Mahmudiye çileği olarak son yıllarda markalaşmaya da başlayan çilek üretiminde üreticiler kış mevsimi ortası olmasına rağmen İstanbul pazarında çileği 15 TL’den satışını yapabiliyor. Tamamına yakınının çilek üretimi yaptığı Mahmudiye mahallesinde üreticiler bu yıl ki çilek fiyatlarından da memnun olduklarını ifade ediyor.

Yıllık üretim kapasitesi 500 ton

Mahmudiye Mahallesinde yıllık 25 ile 30 ton arasında çilek üretimi yapan Kazım Şeker isimli vatandaş, yılda ortalama kök başına 1,5 kilo ürün verir. İlk etapta devlet bize fideleri verildi. Biz ektik. Sağolsunlar devlet bize sera naylonunu da verdiler. Bu yıl sezonun sonuna geldik. Kar gelirken, seralarımızı açıp çileklerimizi dinlenmeye bırakacağız. Mart ayında gelip temizliğini yapıp naylonumuzu örtüp yaz sezonunda açık alanda üretimimize başlayacağız dedi. Mayıs ayında yeniden mahsül almaya başladıklarını belirten Kazım Şeker, aralık ayına kadar sürekli üretim yapabiliyoruz dedi. Kendisinin 16 serası olduğunu belirten Kazım Şeker her yıl 20 ton civarında üretim yapabiliyoruz. Ürettiğimiz çileği İstanbul haline veriyoruz. Şu anda fiyatlar da çok iyi. 15 TL’ye kadar çileğimizi satabiliyoruz dedi. Orhangazi İlçe Tarım Müdürü Gürkan Kabul ise Mahmudiye mahallesinde çilek üretiminin son yıllarda arttığını belirterek, şu anda yaklaşık 30 üreticimiz 250 dekar alanda ve yıllık 500 ton civarında çilek üretimi yapabiliyor. Elde edilen üretimin büyük bir kısmı İstanbul pazarına gidiyor ve iyi fiyatla da satışı yapılıyor. Bölgede aranan bir ürün konumuna kadar geldi dedi. Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere çilek üretimine katkı sağlamak için oda ve belediye öncülüğünde 2011 yılından bu yana çilek festivali de düzenlediklerini hatırlatarak, daha önce Bursa Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte proje dahilinde üreticilerimize 50 bin metrekare sera naylonu dağıttık. Geçtiğimiz yıllarda ilçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte çilek fidesi dağıtmıştık dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.