CHP’DEN CARGİLL İMAR PLANI ELEŞTİRİSİ

  • Haberin Tarihi: 7 Temmuz 2020
  • Bu haber 589 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
CHP’DEN CARGİLL İMAR PLANI ELEŞTİRİSİ

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 25 Şubat 2020’de yargı kararına karşı yeniden kabul ettiği 1/25.000’lik İznik Gölü ve Çevresi Çevre Düzeni Planı, nişasta bazlı şeker üreticisi Cargill’in tükenen umudunu tazelemesini sağladı. Cargill’in imar planı talebi AK Partili meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Madde ile ilgili MHP’li üye ise çekimser oy kullandı. 

İptal edilen 1/1.000’lik imar planının yerine yenisini hazırlatıp Orhangazi Belediyesi’ne başvuran Cargill’in talebi, AK Partili meclis üyelerinin kabul edildi. CHP ve İYİ Parti ret oyu verdi. CHP’li imar Komisyonu Üyesi Özen Aydın, Cargill’in derhal yıkılması gerektiğini söyledi. Kurulduğundan beri Türkiye ve Bursa gündeminden düşmeyen ve gerek ürettiği nişasta bazlı şeker gerekse kullandığı su kaynakları nedeniyle çevreye ve doğaya zarar verdiği ortaya konulan Cargill, bu kez de Büyükşehir ve Orhangazi Belediye meclislerinin 1/25000 ve 1/1.000’lik imar planlarıyla özel olarak korunup kollanması nedeniyle gündemde.  Cargill’in 1/1.000’lik imar planı, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ret oyuna rağmen,  AK Partinin üye çoğunluğu tarafından kabul edildi. Belediye Meclisi’nde konuşan CHP’li Meclis Üyesi Özen Aydın, komisyonda da ret oyu verdiği 1/1.000’lik planın aleyhinde söz alarak “1/1.000 ölçekli imar planının iptaliyle, kargo ile verilen yapı ruhsat belgesi de dayanaksız hale gelmiştir. Düzenleyici işlem niteliğindeki imar planının iptal edilmesi durumunda bu fabrikanın dayanağı kalmamıştır. Dayanaksız konuma düşen bu yapının yıkılması gerekmektedir” dedi ama AK Partili ve MHP’li üyelerin fikri değişmedi.

ÖZEN AYDIN: “CARGİLL’E ÖZEL YASA ÇIKARILDI”

Mecliste söz alan Özen Aydın, Cargill Yasası diye tabir edilen 5403 sayılı kanunla cüzi bir bedel ödenerek tarım arazisinin sanayi arazisine dönüştürülmesinin önünün açıldığını hatırlatarak başladığı konuşmasında süreci özetledi. Orhangazi’nin de içinde olduğu 1/25.000’lik planın itiraz süresince bir çok maddeye itiraz edildiğini, henüz kesinleşmemiş 1/25.000’lik plan notuna dayanarak Orhangazi Belediyesi’ne 1/1.000’lik Cargill imar planının onaylanması için Orhangazi Belediye Meclisi’ne havale edildiğini belirten Aydın, şunları söyledi.

“Çevremizi, sağlığımızı, ülkemizin menfaatlerini düşünerek, CHP Grubu olarak ret oyunu uygun görüyoruz. 1997 yılından bu yana tüm siyasi iktidarların yargıyı ve bürokrasiyi adeta ayağına paspas ettiği Cargill’e özel yapılan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanma Kanunu’nun geçici dördüncü maddesine dayanarak, Cargill’in imar planı onaylanmıştı. Bursa İl Genel Meclisi’nin 7 Temmuz 2009 gün ve 2009 240 sayılı kararı ile onaylanan 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı, dayanağı olan 1/25.000’lik İznik Gölü ve Çevresi Çevre Düzeni Planı iptal edildiğinden, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nce 13 Kasım 2019 tarih ve K:2019/1122 sayılı kararla iptal edilmiştir.  Bu karar Danıştay 6. Dairesi’nce 16 Haziran 2016 tarihinde onanmış ve karar düzeltme işlemi 22 Mayıs 2017 tarihinde reddedilmiştir. Sonuç olarak 1/1.000 ölçekli imar planının iptaliyle, dayanaksız hale gelmiştir. Düzenleyici işlem niteliğindeki imar planının iptal edilmesi nedeniyle bu fabrikanın dayanağı da kalmamıştır. Dayanaksız konuma düşen bu yapının yıkılması gerekmektedir.” Cargill’in 1/1000’lik uygulama imar planı hazırlanması teklifi önce Orhangazi Belediyesi İmar Komisyonu’nda görüşüldü. CHP’li üye Özen Aydın’ın ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edilen plan talebi, Orhangazi Belediye Meclisi’nin önceki günkü toplantısında gündeme alındı. İYİ Parti ve CHP’li üyelerin ret oyuna rağmen, 1/1.000’lik plan AK Partili üyelerin kabul oyu ile kabul edildi. Öte yandan madde ile ilgili MHP’li üye Arif Aydın ise mecliste çekimser oy kullandı. 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.