CHP ve DP birlikte açıklama yaptı

  • Haberin Tarihi: 15 Ağustos 2017
  • Bu haber 356 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
CHP ve DP birlikte açıklama yaptı

Orhangazi’de Nadır deresinde başlatılan ıslah çalışmasına CHP ve DP’den tepki geldi. İki partinin yöneticileri ıslah çalışmasının yapıldığı bölgede açıklama yaptı. CHP ilçe başkanı Turan, çalışmalar esnasında ağaçların tahrip edilerek kesildiğini söyleyerek, ‘Doğa ile uyumlu projeler yapılmasını ranta dayanmayan rant önceliği olmayan projelerin yapılmasını istiyoruz’ dedi.

Nadır deresinde sürdürülen ıslah çalışmasına CHP ve DP’den ortak tepki geldi. CHP Orhangazi ilçe başkanı Sevim Turan ve yöneticiler, DP ile başkanı Ali Biliz ve Orhangazi ilçe başkanı Baki Bekar ile birlikte ıslah çalışmasının yapıldığı bölgeye gitti. Burada konuşan DP il başkanı ağaçların kesilmesine tepki göstererek, ‘Hesabı verilecek’ dedi.

CHP ilçe başkanı Turan ise yazılı basın açıklaması yaptı.

Turan, Orhangazi Belediyesi’ni soru yağmuruna tuttu. ‘Bir haftadan fazladır Nadır deresi ve çevresinde hummalı çalışmalar yapan ekipler durmadan ağaç kesiyorlar’ diyen Turan; ‘Bu proje hazırlanırken çevredeki ağaçlar tespit edilip proje üzerinde korumaya alınamaz mıydı? Bu ağaçlar dere etrafında koruyucu bir kalkan oluşturuyor.  Derelerin yanlış ıslah çalışmaları yüzünden İstanbul da yaşanan sel felaketlerinin nedenleri araştırıldı mı? Uzman görüşü alındı mı? Bu alan ıslah çalışmaları hangi projeye göre yapılıyor?  Bir işçi gönderip 8 metre içinde ne varsa kes kaz eş mi denilmiştir? Dedi.

UZMAN GÖRÜŞÜ ALINDI MI?

Geçen hafta Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın Nadır deresi ıslah çalışmalarını gazetelerden duyurduğunu hatırlatan Turan, ‘Yapılan çalışmanın ayrıntısı ve içeriğiyle ilgili bir açıklama göremedik.  Sonra biz bu projenin yanlışlarını o zaman fark etmemiştik eh olan oldu ne yapalım mı denilecek. Bu kesim çalışmalarında kimler tarafından yapılıyor.  Kesilen ağaçların manevi değerini kimse ödeyemez ama maddi değeri ne kadardır.  Buradan Belediye ne kadar gelir elde edecektir. Rakamlar çok önemli değil küsur olarak ta açıklayabilirsiniz. Şu da söylene bilir. Kesmeseydik de ne yapsaydık.  Çok yakında biraz daha aşağıdaki örnek incelenerek çözüm üretilebilir. Bu tür çalışmalar yapılırken uzun vadeli ve uzman görüşü alınarak projeler yapılabilir. Biz vatandaş olarak hangi uzmanın görüşünün alındığını merak ediyoruz. Bu kesimleri yapan ekipler kimler tarafından kontrol ediliyor. Belediye bu konuyla kimi görevlendirdi. Bu çevrede ve Orhangazi’de yaşayan vatandaşların haklı hassasiyetlerini inceleyen ona göre projeyi uygulayan birileri var mı?  Yoksa önce sorunu yaşayalım sonra çaresine bakarız veya su akar yolunu bulur mu deniliyor. Bu yörede Nadir deresi dışında Olukdere çevresinde yapılan çalışmalar proje dahilinde mi yapılıyor.  Biz vatandaş olarak daha çok bilgi sahibi olmak istiyoruz. Doğa ile uyumlu projeler yapılmasını ranta dayanmayan rant önceliği olmayan projelerin yapılmasını istiyoruz.’ ifadelerine yer verdi.

‘HER AĞAÇ İÇİN EN AZ BEŞ FİDAN DİKİLMELİ’

Demokrat Parti Orhangazi ilçe Başkanı Baki Bekar da yazılı açıklama yaparak tepkisini dile getirdi. Bekar, proje kapsamında ve ileriye dönük diğer faktörler göz önüne alındığında dere ıslahının yapılmasının ilçeye fayda sağlayabileceğini, ancak bu çalışmaları yaparken ağaç kesiminin minimumda tutulması gerektiğini belirtti. Bekar; ‘Orhangazi için bir şeyler yapılması bütün ilçe halkının olduğu gibi bizlerinde beklentisidir. Ancak Orhangazi için yapılacak en güzel çalışma doğasını korumaktır. Bu kapsamda yapılan çalışmada gördük ki proje bitene kadar binlerce ağaç kesilecek. Bu ağaçlar yetişmesi oldukça zor olan ve oksijen kaynağımız olan çınar ağaçlarıdır. Bu kesimler tamamlanmadan önce Orhangazi’nin nefesini dengeleyecek fidanlar dikilmelidir. Kesilen her bir çınar başına en az beş fidan dikilmelidir. Orhangazi bağlandığı Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi betona dönüşmemeli. Yeşil Bursa nasıl geri döndürülemiyor ise, Orhangazi’de de bu kıyımın dönüşü olmaz. Bu sebeple yetkililer elini çabuk tutmalı ve ilçe merkezine en yakın noktalara binlerce fidan dikimi için çalışmalara başlamalıdır.” dedi

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.