Bursa’ya Alinur Aktaş Rengi

  • Yazının Tarihi: 27 Aralık 2017
  • Yazar: Kazım Köse
  • Bu yazı 14894 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

İnegöl de genç belediye başkanı olarak göreve gelen, gençliğini çalışkanlığı ile süsleyen Alinur Aktaş bu sefer Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığında başarılara imza atmak için çalışıyor.

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz, derler.  Biz iş kendini gösterir deyip daha çok  lafa baktık.

Alinur Aktaş’ın İnegöllülere, kardeş şehirleri Şavşatlılara, tanıyanlara, eski mesai arkadaşlarına,  daha fazlada rakip partililere sorduk.

İşte ortaya çıkan Alinur Aktaş portresi. Dostlar, arkadaşlar, aynı güzergahta yürüyenler birbirleri için kötü söylemezler.

İnandıkları için, sevgi nedeni ile yanlışları görmediklerinden, İşlerine gelmediğinden dolayı ya da herhangi bir başka sebeple. Ya rakipler?

Onlar, birkesimi hariç asla ve asla rakipleri hakkında güzel şeyler söylemezler.

İnansalar da söylemezler.

Bu nedenle ben de Sayın Aktaşı rakiplerinden sormaya başladım. İnegöllü, rakip partiler taraftarı esnaf, iş adamı, siyasetçi ve mesai arkadaşları ile konuştum.

Özellikle de isim açıklamak yok dedikten sonra aldığım cevaplar oldukça samimiydi.

Alinur Aktaşın Gençliğinden başlayan rakip İnegöllüler, Çalışkanlığından, dürüstlüğünden, Başarılarından ve halk ile ilişkilerinden devam ettiler.

Beni en çok İnegöllü bir işadamının, 24 saatini burada geçiren bir İnegöllüyüm İnegöl ve İnegöllüler için üzüldüm fakat, ne yalan söyleyeyim partim ve partililerin için sevindim, sözleri etkiledi.

Orta yaşlı, mobilya sektörü ile ilgilenen İşadamı, Karadenizden uzak yaşamış Karadenizlilere özgü şivesiyle konuşurken sanırım samimi olduğunu göstermek için,  bir yandan da sağ elinin işaret parmağı ile yukarıyı gösteriyordu. En gerçekçi haber kaynaklarım berber ve taksiciler dır.

Pekte sakalımız olmamasına rağmen, arkadaşımla birlikte rastgele bir berbere girdik.

1,2 muhabbetin ardından genç berber arkadaşta açılmaya başladı.

Ben Ak Parti liyim ama, doğruya doğru yanlışa yanlış derim, cümlesini vurgulayarak söylüyordu.

Hem de İki-üç kez.

Belki gerçekten öyle olduğundan, belki de esnaflığı böyle gerektirdiğini düşündüğünden.

İnegöllü berbere göre, kentleri Aktaş zamanında altın yıllarını yaşadı.

Bunun  kendi tespiti olduğu gibi,    Özellikle uzun zamanın ardından İnegöl’e gelen yabancıların da kararını yansıttığını  ifade etti.

Ya Şavşat? Şavşata gidemediğim için orada yaşayan, tespitlerine güvendiğim bir dostumdan ricada bulundum. Ondan alinur Aktaşın Şavşatta ki karşılığını sordum. Arkadaşımın araştırmalarını özetlemek gerekir ise, Şavşatlılar yalnızca İnegöl’ü kardeş şehir olarak görmüyor, bir de Sayın Aktaşı kardeşleri olarak görüyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediye başkanlığına getirildiğinde Aktaş için en çok sevinen Şavşatlılar oldu.

Şavşatta doğup büyüyen, halen Şavşatta yaşayan ki, kendisi kıdemli solculardandır, şahsi fikrini sorduğunda benim için orada araştırma yapan dostumun tek cümlelik cevabı, Şavşatlı olsun çamurdan olsun abi.

Bursa merkezden aldığım izlenimler ise şöyle.

Ulaşım ve su ücretlerinin pahalı olduğu  şikayetlerin  giderilmeye çalışılması not düşülmüş.

Bunlar güzel ama Bursalılar Sayın Aktaşa geçmişle değil gelecekle bakmayı tercih ettiği kanaatindeyim.

Sonuç olarak söylemeye çalışayım. Alinur Aktaş gençliği çalışkanlığı ve halkla ilişkileri açısından oldukça takdir edilen bir başkan. İnegöl de Şavşatta gerçekten çok seviliyor.

Peki Bursa ne diyor.

Elbetteki  tespit sadece beni bağlar, Bursalılar sanırım 2019’u bekleyecek ve hem işe hem de lafa bakacaklar.

Yorum Kapalıdır.