Bu turşular müzelik

  • Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018
  • Bu haber 341 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bu turşular müzelik

Yaşam Kültürü Müzesi’nde gerçekleştirilen ‘turşu yapımı atölyesi’ renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılar, mutfak kültürünün önemli bir parçası olan turşuyu müzede kurdular. Organizasyon Orhangazi Belediyesi ve Gedelek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı bünyesinde Müzeler Şube Müdürlüğü koordinesinde faaliyetlerini sürdüren Bursa’da Yaşam Kültürü Müzesi,  farkındalık etkinlikleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde müzede gerçekleştirilen ‘turşu yapımı atölyesi’  renkli görüntülere sahne oldu.  Bursa’nın yaşam kültürünü gelecek nesillere anlatmak ve aktarmak hedefiyle projelendirilen ve geleneksel tatlara dikkat çekmek için gerçekleştirilen atölye çalışması yoğun ilgi gördü.

Orhangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Gedelek Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin destekleriyle ile gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar ‘Gedelek Turşusu’nun nasıl kurulduğu hakkında bilgi sahibi oldu.  Atölye çalışmasında Bursa’nın turşularıyla meşhur Gedelek köyünden gelen aşçılar, katılımcılara turşu kurmanın püf noktalarını anlatı. Atölye malzemelerinin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı etkinliğe Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik de eşlik etti.

 

SİRKE Mİ, LİMON MU?

Geleneksel yemek kültürünün ve kış sofraların vazgeçilmezi olan Gedelek turşusuna ilişkin tariflerin verildiği etkinlikte, katılımcılara turşu kurulumunun incelikleri anlatıldı.  Gedelek Turşusu’nun lezzet sırrının içinde barındırdığı 12 mineralli Gedelek suyu olduğunu ifade eden usta aşçılar,  turşu kurulumunda kullanılması gereken malzemelerin de titizlikle seçilmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Yıllardır Gedelek Turşusu üreten usta açılardan Mustafa Bayer,  filmlere konu olan tartışmalı turşu malzemelerinden sirke mi?  limon mu? sorusuna da açıklık getirdi. Bayer  “Turşuyu sirke ile yapıyoruz kapatmadan önce birkaç limon dilimi atıyoruz” dedi.

Bursa’nın Yaşam Kültürü Müzesi’nde renkli bir etkinlikle stres atan katılımcılar, kendilerine bu imkânı tanıyan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Müzeler Şube Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ettiler.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.