BİSİKLETLE ÇANAKKALE’YE

  • Haberin Tarihi: 16 Mart 2019
  • Bu haber 1336 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
BİSİKLETLE ÇANAKKALE’YE

GENÇ İHH, ŞÜHEDA’YA YETİMLERİN SELAM GÖTÜRÜYOR

İHH, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü programlarına katılmak üzere bisikletlerle Bursa’dan Çanakkale’ye pedal bastı. Dün sabah yola çıkan 20 kişilik bisiklet gurubunun 14’ü Orhangazi’den katıldı.

Orhangazi İHH, ‘Yetimlerin Selamını Getirdik!’ sloganı ile bu sene, Çanakkale Şehitlerini Anma yıl dönümünde bisikletlerle şehitlerimizin huzurunda olacak.

Bursa İHH bünyesindeki İHH Arama Kurtarma tarafından organize edilen, toplamda 20 kişilik bisiklet ekibi ile 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma gününde Çanakkale Şehitler Abidesinde olacak şekilde Bursa’dan Çanakkale’ye bisiklet turu düzenlendi.  Orhangazi’den de 14 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen projede; spora gönüllü, tarih bilincine sahip, köklerine değer veren, bu bağlamda geçmişini anlayabilme ve anabilme şuuruna sahip gençlerle Bursa’dan ‘bir devrin battığı yere’, Çanakkale’ye bisikletle gidiliyor. Gönülde iman, şuur, vefa, aşk dolu spora meyyal gençlerle dün sabah Bursa İHH AKOM merkezinden hareket eden gurup, 18 Mart’ta Çanakkale’de olacak.

‘GENÇLER ŞÜHEDANIN İZİNDE’

Konu hakkında açıklama yapan İHH Orhangazi Başkanı Kasım Kurt,  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yıl dönümü dolayısıyla bisikletlerle şehitlerimizin huzurunda olacaklarını belirtti. Kafkasya’dan Balkanlar’a,  Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya ve Hicaz Yarımadası’ndan İslam coğrafyasının birçok yerinden ecdadın katıldığı ve şehadete erdiği topraklara; Dünyanın dört bir yanındaki yetim kardeşlerimizin selamını götüreceklerini ifade eden Kurt, açıklamasında ‘Dini ve namusu için, dünü ve yarını için, doğduğu yerden ayrılıp  ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi’ ruhu ve anlayışı ile vatanın her karış toprağını yurt bilen rengi, dili, ırkı ayrı ayrı olan şühedaya diyoruz ki: ‘Türkiye’nin ve dünyanın her yerindeki ‘Yetim Çocuklarımızın Size Selamı Var.’ O çocuklar diyor ki: Şehit düştüğünüz bu topraklarda İslam sancağını sizden devralan torunlarınız hiçbir ayırım gözetmeden sizin emanetiniz olan bizlere sahip çıkıyorlar. Nasıl ki sizler, dünyanın farklı yerlerinden gelip burada şehit oldunuz; onlar da şimdi yeryüzüne dağılıp sizin hatıranız olan bizleri yalnız bırakmıyorlar. Gün, tarihe, ahde vefa günüdür. Dünü unutmayan bu insanlar yarının daha güzel olması için gece gündüz çalışıyorlar. Onlar bizi unutmadı bizler de sizi! Rabbim bizleri cennetinde buluştursun.’ İfadelerine yer verdi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.