‘BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİTMEDİ’

  • Haberin Tarihi: 12 Şubat 2019
  • Bu haber 490 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİTMEDİ’

Külünk, TÜGVA’nın konferansında konuştu

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Orhangazi temsilciliğinin organize ettiği ‘Küresel saldırıya karşı büyük Anadolu aklı’ adlı konferansa katılan Metin Külünk, Türkiye için birinci dünya savaşının bitmediği mesajını vererek, ‘Bizim için sadece virgül konuldu’ dedi.

TÜGVA Orhangazi temsilciliğinin düzenlediği ‘Küresel saldırıya karşı büyük Anadolu aklı’ adlı konferans Alitekin Okulu konferans salonunda yapıldı. 24,25 ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansı gençlerin yanı sıra; Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz,  Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, AK Parti ilçe başkanı Fahrettin Uludağ, Cumhur İttifakı Belediye başkan adayı Bekir Aydın ve STK temsilcileri de dinledi. TÜGVA Orhangazi temsilcisi Volkan Erdem’in açılış konuşması ile başlayan programda selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Çağlayan, Türkiye’de sözünü açıkça söyleyen, olaylara geniş yelpazeden bakabilen Metin Külünk’ü Orhangazi’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

GENÇLERİN GELECEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

1960’lı yıllardan sonra Anadolu’nun dışarıdan tanımlanmaya ve şekil verilmeye çalışıldığını belirten Külünk ise, ilk, orta ve lise çağındaki gençlerin geleceğiyle ilgili sadece aile ve okul idarelerinin değil, sivil toplum kuruluşlarının da çalışma yapması gerektiğini belirtti. Külünk, ‘Seçim telaşlarından, Belediye meclislerine girme çabalarından vazgeçip geleceği düşünmek zorundayız’ dedi.

 

BİZİM İÇİN BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİTMEDİ

Türkiye için birinci dünya savaşının bitmediğine işaret eden Külünk, ‘Geçmişten bugüne düzenlenen saldırılar üzerinden psikolojimizin teslim alınmak istendiği daha da ötesi Türkiye’yi yönetilmez hale getirmeyi, Türkiye’yi dinamik bir devlet olmaktan çıkarıp çökertmeyi hedefleyen küresel bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Ancak terör saldırılarına karşı 1. Dünya Savaşının devamını sağlayan bir sürecin içerisinde olduğumuz gibi Çanakkale ruhuyla birlik ve beraberlik içinde olarak hep birlikte yeni bir galibiyeti inşa etmek zorundayız.’ diye konuştu.

‘Birinci Dünya Savaşı’nın İngilizler açısından beklenilen en önemli sonuçlarından birisinin Türkler’in sadece Balkanlar’dan sürgün edilmesi değil, İngilizlerin Anadolu stratejisi içerisinde en önemli hedeflerinden birisi Avrupa topraklarında bir tane Türk kalmaması olduğuna değinen Külünk, ‘Türklerin bir daha Avrupa’ya geçmemek, sadece Asya ile Anadolu’da Ankara etrafında sınırlandırılması vardı. 15 Temmuz kalkışması, ciddi bir akıl işidir. Rastgele, sıradan üç beş isyankar yeniçerinin kalkışması değildir. Son derece akıllı, kendi mantıklarında akıllı hedeflerin seçildiği son derece kontrollüydü ancak hesap etmedikleri bir şey vardı. Saat 3’te yapacaklardı bu işi Allah ayaklarına dolandırdı ve daha erkene aldılar. Eğer 3’te olsaydı Türkiye iç savaşa mahkumdu.’ dedi.

 

‘DÜNYA TÜRKİYE’NİN DURDUĞU YERE GÖRE ŞEKİLLENECEK’

Külünk, terör örgütlerinin bir savaş aygıtı olduğunu, Türkiye’ye de terör üzerinden saldırıldığını anlattı. Terör saldırılarının iki hedefi olduğuna işaret eden Külünk, şunları söyledi:  ‘Bu terörün iki boyutu vardır. Birincisi Türkiye’de güçlü bir şekilde tarih sahnesine yeniden çıkışını ertelemek istiyorlar. İkincisi, önümüzdeki yüzyıl yeniden şekilleniyor. Küresel güçler meydan savaşlarını maalesef bu topraklarda yapıyorlar. Küresel güçler, kendi aralarındaki güç mücadelelerini savaş alanı olarak bizim topraklarımız üzerinden bu savaşı yürütüyorlar çünkü Türkiye nerede duruyorsa dünya ona göre şekillenecek.’

Külünk, program sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.