Bir dönem sona eriyor

  • Haberin Tarihi: 9 Ekim 2018
  • Bu haber 592 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bir dönem sona eriyor

Orhangazi’de Döktaş fabrikasına yan sanayi olarak hizmet veren ve yaklaşık 20 yıldır taşlama işi ile Döktaş’a çalışan Taşlama Atölyelerinde işler tamamen bitme noktasına geldi. Bir dönem 20’nin üzerinde atölyenin faaliyet gösterdiği Taşlama Atölyeleri bölgesinde bugün 10 firma var olma mücadelesi veriyor. Son dönemlerde ise fabrikanın atölyelere iş vermemesi ile birlikte bu 10 firma da kapanma noktasına geldi.

Orhangazi’de 1997 yılından bu yana Döktaş fabrikasına yan sanayi olarak hizmet veren Taşlama Atölyeleri birer birer kapanıyor. Döktaş fabrikasında üretilen bir çok parçanın taşlama işinin yapıldığı atölyeler bölgesinde daha önce 20’nin üzerinde atölye faaliyet gösterirken, bugün bölgede 10 atölye ayakta kalma mücadelesi veriyor.

İş yok

Döktaş fabrikasının el değiştirmesinin ardından ülke genelinde yaşanan iç Pazar darlığı ile birlikte Taşlama Atölyeleri bugünlerde fabrikadan sipariş alamamakta. Kapanan atölyelerin ardından kalan 10 atölye işletmecisi de fabrikanın kendilerine iş vermemesinden dolayı kapanma noktasına geldi.

Bir dönem 800 kişi çalışıyordu

1997 yılında o dönem Koç Holding’e bağlı olarak faaliyetini sürdüren Döktaş fabrikasının aldığı karar ile taşlama işleri yan sanayi işletmelerine verilmeye başlamıştı. O dönemde ardı ardına açılan taşlama atölyeleri, fabrikada üretilen hemen hemen tüm parçaların işlemesini yapmaya başlayınca, ilçede yeni bir istihdam alanı da oluşmuş, atölyelerde toplamda 800 civarında işçi çalışmaya başlamıştı.

Atölyelerin bulunduğu bölgede ölüm sessizliği

Bir dönem yüzlerce işçinin çalıştığı Taşlama Atölyeleri bölgesinde bugünlerde ölüm sessizliği hakim. Atölyelerin arkası arkasıya kapanması, ayakta kalan firmaların da bugünlerde fabrikadan iş alamamasından dolayı Taşlama Atölyelerinin bulunduğu bölgede sessizlik hakim. Atölye sahipleri kısa bir süre öncesine kadar az da olsa siparişlerin geldiği Döktaş fabrikasının bugünlerde tüm siparişleri durdurma noktasına getirmesinden dolayı zor günler yaşadıklarını ve kalan atölyelerin de yakında kapanacağını belirtiyorlar.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.