BİR DÖNEM SONA ERDİ

  • Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019
  • Bu haber 345 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
BİR DÖNEM SONA ERDİ

Son atölyeler de kapandı

Orhangazi’de Döktaş fabrikasına yan sanayi olarak hizmet veren ve bir dönem 800 kişinin çalıştığı Taşlama Atölyelerinde fabrikanın taşlama işlerini artık kendi bünyesinde yapması ile birlikte son atölyeler de kapandı. Taşlama atölyelerinin bulunduğu yerde ölüm sessizliği hakim. Son 11 atölye de kapısına kilit vurdu.

Orhangazi’de 2000’li yılların başından itibaren Döktaş Dökümcülük A.Ş.’ye yan sanayi olarak hizmet veren Taşlama Atölyelerinin tamamı kapısına kilit vurdu. Döktaş fabrikasının Koç Holding’den Finlandiyalı Componenta grubuna geçtiği dönemler de dahil olmak üzere taşlama işlerini yan sanayi olarak Taşlama atölyelerine vermesi ile oluşan sektörde son yıllarda kötü gidişat atölyelerin kapılarına kilit vurması ile son buldu.

800 kişinin çalıştığı dönemler oldu

Orhangazi’de 26 atölyenin faaliyet gösterdiği ve 800 kişinin çalıştığı Taşlama atölyelerinde son yıllarda kötü gidişat başlamıştı. Fabrikanın taşlama işlerini artık kendi bünyesinde yapmaya başlamasından sonra atölyeler teker teker kapanmıştı.

Son 11 atölye de kapandı

Orhangazi Metal İşlemecileri Tüketim Kooperatifi bünyesinde de faaliyet gösteren Taşlama atölyeleri son olarak 11 atölye ile zorlukla faaliyetlerini sürdürse de fabrikanın artık tüm işlemleri kendi bünyesinde yapmaya başlaması ile birlikte kapandı.

Ölüm sessizliği var

Bir zamanlar çekiç ve taşlama sesleri ile yüzlerce işçinin çalıştığı Çeltikçi altındaki Taşlama Atölyelerinde ise bugünlerde tam bir ölüm sessizliği bulunuyor. Kapatılan dükkanlardan geriye ise hurda yığınları ve boş dükkanlar kaldı.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.