BALIKÇI BARINAĞI BAKANLIKTA

  • Haberin Tarihi: 27 Haziran 2019
  • Bu haber 688 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
BALIKÇI BARINAĞI BAKANLIKTA

Orhangazi’de bulunan 2 ayrı su ürünleri kooperatifi üyelerine  hizmet vermek için planlanan göl sahilinde balıkçı barınağı Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nda.  Su ürünleri Kooperatifi ile Orhangazi TSO tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında oda yönetimi bakanlığa balıkçı barınağı ihtiyacının acil çözümü için bakanlığa bir rapor sundu.

 

Orhangazi’de İznik Gölü sahilinde acil ihtiyaç olan balıkçı barınağı için çalışmalar devam ediyor. Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen çalışmalar kapsamında Orhangazi ve Narlıca Su Ürünleri Kooperatifi’de çalışmalarını yürütüyor.

 

Büyükşehir daire başkanına ziyaret

Bu kapsamda Orhangazi TSO yönetim kurulu başkanı Erol Hatırlı, Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş ile ibrlikte büyükşehir Belediyesi

Park Bahçeler ve Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Bebek’i ziyaret ederek balıkçı barınağı ile ilgili taleplerini yinelediler.

 

Bakanlık yetkisinde

Orhangazi TSO Yönetim Kurulu başkanı Erol Hatırlı Orhangazi’de İznik gölü sahil bandı için Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu bulunduğunu belirterek, bu kanun çerçevesinde İznik Gölü sahilinde bir balıkçı barınağı kurulması olanaksız görünüyor. Bu konudaki yetki Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığında. Biz de oda olarak geçtiğimiz yıl bu konu ile ilgili bir rapor hazırlayıp bakanlığa sunduk. Bakanlığın onayı ve oluru ile böyle bir balıkçı barınağı yapılmasını bekliyoruz dedi.

 

Acil ihtiyaç

Oda başkanı Erol Hatırlı, İznik gölü Orhangazi sahili için balıkçı barınağının acil ihtiyaç olduğunu belirterek, Orhangazi’de iki su ürünleri kooperatifi var. Bu kooperatife bağlı 86 balıkçı bulunuyor. Üstelik İznik gölünde gümüş balıkçılığı da dahil 12 ay aralıksız balıkçılık yapılabiliyor. Her bir balıkçının teknesi ve diğer gereçleri için bu balıkçı barınağı acil ihtiyaç dedi. Erol Hatırlı İznik gölünde her yıl boğulma vakaları da yaşandığını belirterek, ancak sahil güvenliği konusunda yüzde 51’i Orhangazi sınırlarında olan İznik gölünde yeterli önlemimiz ve aracımız yok. Balıkçı barınağı yapılması halinde burada bulundurulabilecek bir tekne ve ekipman ile boğulma vakalarına daha hızlı müdahale edilebilir dedi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.