ASİL ÇELİK ÖZEL ENDÜSTRİ ALANI’NA GİRDİ

  • Haberin Tarihi: 10 Mayıs 2019
  • Bu haber 149 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ASİL ÇELİK ÖZEL ENDÜSTRİ ALANI’NA GİRDİ

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Asil Çelik’in bulunduğu alan Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi

Cumhurbaşkanlığının bazı alanların özel endüstri bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğegirdi. Buna göre, Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de 6 özel endüstri bölgesi ilan edildi. Toplam yatırım tutarı 3,7 milyar dolar olacak özel endüstri bölgelerinin cari açığın azaltılmasına yıllık 1,7 milyar dolar katkı sağlaması, 49 bin 225 kişiye iş imkanı sunması bekleniyor. Endüstri alanı ilan edilen yerler arasında Orhangazi’de Asil Çelik fabrikasının bulunduğu alan da yer alıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dün yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile kurulan 6 yeni Endüstri Bölgesi’nin 49 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtti.Bakan Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle bürokrasiyi azaltan, yatırımcı dostu 6 yeni Endüstri Bölgesi kuruldu. Cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacak. 49 bin istihdam sağlayacak. 23.1 milyar yeni yatırım yapılacak. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanının onayladığı özel endüstri bölgeleri arasında Orhangazi’de Asil Çelik Fabrikasının bulunduğu alan da yer alıyor.

Asil Çelik yeni yatırım yapacak

Bursa’da kurulacak Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ Özel Endüstri Bölgesi’nde paslanmaz çelik ve kalıp çelik üretimi gerçekleştirilecek. Bugüne kadar 336 milyon dolar yatırım yapan firma, gelecek dönemde 155 milyon dolarlık yeni yatırım gerçekleştirecek. Böylece cari açıkta yıllık 162 milyon dolarlık düşüş olması ve 225 kişiye ilave istihdam sağlanması bekleniyor.

Yatırım için 5 yıllık bir taahhüt süresi var

Asil Çelik Fabrikasının bulunduğu alanın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Özel Endüstri Alanı ilan edilmesinden sonra gözler Asil Çelik fabrikasına çevrilmiş durumda. Asil Çelik fabrikasının 5 yıl için de yeni bir yatırımı gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Yapılacak olan yatırım ile birlikte Asil Çelik fabrikası yeni bir istihdam da oluşturmuş olacak.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.