“AB ve Dünya’da neyse aynı yasa bizde uygulansın”

  • Haberin Tarihi: 1 Ağustos 2018
  • Bu haber 250 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“AB ve Dünya’da neyse aynı yasa bizde uygulansın”

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, zeytin yasasında yeni düzenleme istiyor

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, “Biz madenciler olarak, zeytincilikte rakibimiz İtalya, Yunanistan, İspanya da zeytin kanununun esasları nasılsa biz öyle bir zeytin yasası istiyoruz” dedi.

 Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) üyesi Dernekler,  Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği  (MADSİAD) ev sahipliğinde bir araya geldi.  TÜMMER Başkanı Sayın Raif Türk’ün de katıldığı toplantıda MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu ve TÜMMER üyesi derneklerin başkan ve yönetim kurulları katıldı.

Sektörün sorun ve çözüm önerilerini konuşmak toplandıklarını belirten toplantıda MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu ,  “Sektörümüzle ilgili bazı yanlış anlaşılmalara vurgu yapacağız.  Kamuoyunda mermer bloklarının Çin’e bedavaya satıp, işlenmiş ürün olarak ciddi fiyatlarla geri alınıyor gibi yanlış bir algı var. Çin’e sattığımız işlenmemiş mermer bloğun,  işlenmiş hali ile binde birini dahi geri almıyoruz. Söylendiği gibi Çin’e de mermer blokları çok ucuz satmıyoruz” dedi. Mermer blokların CNS ile işlenip satılması ile ilgili kamuoyunun baskısı olduğunu hatırlatan Efendioğlu, “Kazakistan’da,  Azerbaycan’da, Suudi Arabistan’da otel projesi yaparsak, yerinde montaj yaparsak evet 20 kat daha fazla gelir elde ederiz. Türkiye’de 10 bini geçkin irili ufaklı mermer fabrikası var. Bunun kaçı bu dediğimiz CNS teknolojisi ile mermer işleyebiliyor, yurtdışında otel projesi yapma kabiliyeti var. 10 bin firmada 100 firma. Yani yüzde 1. Yüzde 1 ile bu emsal gösteriliyor.  Milletimizin içi rahat olsun. Mermer blok İtalya’da, ispanya’da, Yunanistan’da hangi şartlar ile satılıyorsa Türkiye’de de aynı şartlar ile satılıyor. Zaten başka türlüsü olsa rekabet edemeyiz.  Yılda 7 milyon tonu geçkin mermer blok üretiyoruz.  Mermer fabrikaları bunun 3 milyon tona yakınını işleyebiliyor. Kalan 4 milyon tonunun da ihracata satıyoruz. Mermerlerimizden ve madenlerimizden gelen geliri arttırmak için de mermer ve maden işleyen yüksek teknolojiye sahip mermer fabrikalarına yatırım yapmamız gerekir” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK MERLER OSB’Sİ KURULUYOR

Bu hedef için de Türkiye’nin ilk maden OSB’sini Bursa Orhaneli’de kurmak için yola çıktıklarını ve bakanlık onayını aydıklarını belirten Erol Efendioğlu,  “ Bu bölgede 50 ye yakın mermer ve maden işleyen fabrikamız olacak. Bu projenin bizi en mutlu eden yanı bölgenin istihdamına çok ciddi katkı yapacak olması. 2000’li yılların başında doğal taş ihracatı 200 milyon doları bulmuyordu. 15 yıl içinde 2 milyar doları geçtik. 10 yıl içinde bu rakamı 7 milyar dolar yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Başka bir sıkıntının da Zeytin Kanunu olduğunu dile getiren MADSİAD Başkanı Efendioğlu, “Kanun düzenlenmesi için 7 sefer Meclis’e gelip 7 sefer geri çekildi. Peki biz madenciler ne istiyoruz. Zeytincilikte rakibimiz İtalya, Yunanistan, İspanya da zeytin kanununun esasları nasılsa biz öyle bir zeytin yasası istiyoruz. AB’de zeytin yasası nasılsa biz öyle bir zeytin yasası istiyoruz. İşin enterasan tarafı zeytin yasasından biz mermeciler madenciler kadar mağdur zeytincilerin bizzat kendisidir. Birçok zeytinci ile konuştum. Ciddi sıkıntıları var” diye konuştu.

Mermercileri sıkıntıya sokmak isteyen bazı çevrelerin olduğunu kaydeden TÜMMER Başkanı Sayın Raif Türk de Çin’e ucuz mermer satılması, işlenmeden satılması ile ilgili kamuoyu algısının özellikle yaratıldığını savundu. Türk, “Ama şunu bilelim ki tabiî ki biz bütün taşları CNS’ den geçirecek değiliz” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.