ORHANGAZİ’NİN SÜT MERKEZİ

  • Haberin Tarihi: 20 Temmuz 2018
  • Bu haber 511 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ORHANGAZİ’NİN SÜT MERKEZİ

Günde 800 litre süt üretiyorlar

Orhangazi’deki dış mahalleler arasında en fazla süt üreterek sığırcılık ile uğraşan Örnekköy Mahallesi, günde ürettiği 800 litre süt ile çevre il ve ilçelere süt dağıtımı yaparken Orhangazi’nin de büyük ölçüdeki ihtiyacını karşılıyor.

Orhangazi Örnekköy Mahallesi, yıllardır sürdürdüğü süt üretimine devam ediyor. Besi ve süt sığırcılığı yetiştiriciliğini sürdüren mahalle sakinlerinden her geçen gün ayrılanda var. işlerin zor olduğunu savunan mahalle sakinlerinin yanı sıra bu işe büyük yatırım yapıp kazanç bekleyenlerde var. Orhangazi’nin büyük ölçüde süt ihtiyacını karşılayan Örnekköy Mahallesi’nden günlük ortalama 800 litre süt çıktığını bildiren SS. Örnekköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Nurettin Öztürk, 3-5 yıl öncesine kadar ayda 80 ton süt mahalleden toplanıyordu. Şuanda bu rakam 24 ton olarak kayıtlarımızda. Vatandaşlarımızdan çoğu bu işi bıraktı. Sütün litresini 1.90 kuruştan kooperatif olarak veriyoruz. Bizlerin görevi mahallemizdeki vatandaşlarımızın ürettiği sütü dışarıya pazarlamak, fakat son yıllarda bu iş içinden çıkılmaz bir hal aldı. Yeme ve samana yapılan zamlardan bir yandan mazot gibi maliyetlerden de diğer yandan bizleri zor duruma soktu. Devletin bu işe desteği %100 olmalı. Ben bu zamana kadar bir destek görmedim. İnşallah bu zamandan sonra bir destek bekliyoruz. Dedi.

BU İŞE BÜYÜK YATIRIM YAPANLARDA VAR

Öte yandan 60 dönümlük araziye dev tesis kuran işletmeci Kürşat Badır’da  iki bin metre kare kapalı alanda baktığı ithal hayvanlarından süt verimi almaya devam ediyor. Son sistem düzenlenen çiftlikte hayvanlar el değmeden yetiştirilerek sağım yapılıyor. Son teknoloji kullanılan çiftlikte 160 büyükbaş hayvan besleniyor. Süt sağım için ayrı bir tesis bulunan çiftlikte hayvanların sağlık kontrolü ve durumları ile ilgili bilgileri ise boyunlarında çip sayesinde öğreniyorlar. Tasmalarına takılan çipler hayvanın stres durumuna kadar tüm bilgiyi bilgisayar ortamına aktarıyor. Hayvanlardan makine ile sağılan sütler çevre il ve ilçelere toptan olarak veriliyor. Hava almadan sağılan sütler ise şoklanarak tazeliğini uzun süre koruyor.

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.