• Haberin Tarihi: 24 Kasım 2017
  • Bu haber 610 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Halim Çokgüler son günlerdeki tartışmalı konuya açıklık getirdi

1 2

1 2

Orhangazi’nin son günlerde gündeminde yer alan İznik Gölü Orhangazi kıyısındaki Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait 9 dönümlük arazinin kiraya verilmek üzere ihaleye çıkarılması ve ihale sürecinde yaşanan olaylar hakkında Kıbrıs Gazisi Recep Koca bir basın açıklamasında bulunmuştu. Koca açıklamasında bu yerin bilinçli bir şekilde ihale aşamasına getirildiği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Orhangazi Büro Temsilcisi Halim Çokgüler’in kira bedelini vâkıfa yatırmayarak oğlu Tuna Çokgüler’in ihale yoluyla bu araziyi almasını sağladığını beyan etmişti. 10 Kasım 2017’de gerçekleşen ihale sonrasında ihaleyi alan 88 Yatırım İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi adına Tuna Çokgüler ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Orhangazi Büro Temsilcisi Halim Çokgüler bir basın toplantısı düzenledi.

GAZİLER DERNEĞİNE TAHSİS EDİLMİŞ BİR YER DEĞİL

Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi Orhangazi Büro Temsilcisi Halim Çokgüler bir selamlama konuşması yaparak başladığı basın açıklamasında merak edilen tüm soruları belgeleri ile yanıtladı. Yaklaşık 5 yıl önce bahsi geçen arazinin Tuna Çokgüler’in başkanlığını yaptığı Su Sporları Derneği tarafından kiralandığını söyleyen Halim Çokgüler, daha sonra Su Sporları Derneği’nin başka bir yer bulması sonrasında bahsi geçen bu 9 dönümlük arazi yeniden boşa çıktı. Bizlerde bu arazinin yeniden değerlendirilmesi için şahsım adına bu araziyi yeniden kiraladım. Son 2 yıldır ise bu alanı Recep Koca ağabeyimiz işletiyordu. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Orhangazi Belediyesi’nin önemli destekleri ile burası piknik ve mesire alanı olarak hizmet vermeye devam etti. Burası öyle sanıldığı gibi TSK Güçlendirme Vakfı tarafından Gazilere tahsis edilmiş bir yer değil. Daha sonraki süreçte bahsi geçen 3 Bin 400 TL’lik ücretin ödenmemesi sebebiyle bu alanın ihaleye çıktığı lanse edildi. Orhangazi’de bulunan Şehit Aileleri ve Gazilerimizin aynı dernek çatısı altında birleşmesi kararı alındı. Bizlerde bu alanı bu yeni açılacak dernek adına işletmek istiyorduk. Derneğin kurulma aşaması gecikince TSK Güçlendirme Vakfına ait arazi ihaleye çıktı. Öyle Babadan oğla geçti gibi düşünülse de tüm Türkiye genelinde ihaleye çıkarılan bir yer oldu burası. Biz burada kimseyi rencide etmek için bu açıklamayı yapmıyoruz. Bizim amacımız Orhangazi’ye yanlış aksettirilen konuyu doğrularıyla aktarmaktır dedi.

GAZİLERİN BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERİ VAR

İhaleyi kazanan firma olan 88 Yatırım İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi adına açıklamayı ise Tuna Çokgüler yaptı. İlk olarak bu arazinin Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait binlerce dönümlük araziden sadece birisi olduğunu ve Orhangazi’deki Gazilere tahsis edilen bir yer olmadığını yeniden hatırlatmak istiyorum diyen Tuna Çokgüler; babamın da bahsettiği gibi bu araziyi daha önce ben Su Sporları Derneği olarak kiraladım ve kira ücretini ben ödedim. Bizlerin gönlünde olan İznik Gölü’nün değerlendirilmesi, tesisleri ve sosyal alanları ile canlanmasıdır. Bu arazinin Gazilerden alınıp babadan oğla geçtiği gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Bu düşünceler oldukça üzücüdür. Bende bir gazi oğluyum. Hatta yeni kurulacak olan Orhangazi Şehit ve Gazi Yakınları Derneği’nin ilk üyesi de ben olmak istiyorum. Bu ihale tüm ülke genelinde açılan bir ihaleydi. Bizde 88 Yatırım İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi olarak bu arazinin Orhangazi’den gitmemesi için bu ihaleye girdi. Gazilerimizin başımızın üzerinde yeri var. Buradan da söz veriyorum. Yapılacak olan her tesis ve işletmeden tüm Gazilerimiz ücretsiz olarak yararlanacak, yakınlarına ise belirli indirimlerden faydalanacaktır dedi.

RECEP KOCA 70 BİN TL HAVA PARASI İSTEDİ

Kıbrıs Gazisi Recep Koca’nın yaptığı basın açıklamasında kendisi de bahsetmiştir. 88 Yatırım İnşaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi olarak biz hiçbir zaman Gazilerimizin kullanımında olan o alandan Gazilerimizin çıkmasını istememişiz hatta ücret dahi talep etmeyeceğimizi söylemişizdir. Kendisi bunu yaptığı basın açıklamasında söylemiş, Gazilerin sadakaya ihtiyacı olmadığını beyan etmiştir. Peki bende soruyorum, 2 yıldır işletmesini yaptığı bu alanda kazandığı paranın kaçını Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesi’ne ya da Orhangazi Büro Temsilciği’ne vermiştir. Hatta Recep Koca bu yerin bize devri için 70 bin TL hava parası istemiştir dedi.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.