49.YILDA ANADOLUYA

  • Haberin Tarihi: 5 Ekim 2018
  • Bu haber 423 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
49.YILDA ANADOLUYA

Orhangazi’nin devi bölgesel sıçramaya hazırlanıyor

Orhangazi’de saatte 600 ton üretim kapasitesine sahip agrega tesisi, saatte 1000 ton üretim kapasitesi ve teknolojik yapısı ile Türkiye’nin en büyükleri arasında gösterilen kireç fabrikası ile uzun yıllardır faaliyet gösteren Kar Group, yeni yatırımlara hazırlanıyor. 7 alt firması bulunan ve bu firmalarından bazıları Türkiye’nin en büyük 500’ü arasında gösterilen Kar Group, Elazığ’da 20 milyon liralık yatırımla yapı kimyasalları üretecek. Firmanın anadoludaki ilk yatırımını yenileri takip edecek.

İstanbul’da başlayan üretim hamlesini onlarca yıldır Orhangazi’deki iki tesisi ile güçlendiren Kar Group, kuruluşunun 49. Yılında anadoluya açılmaya karar verdi. Firmanın anadoludaki ilk yatırımı ise Elazığ’da olacak. Yıl içinde Elazığ’ı ülkenin çeşitli yerlerindeki yeni yatırımlar takip edecek.

Kar Group’tan yapılan açıklamaya göre hazır beton, kireç, agrega, asfalt, prefabrik beton elemanları ve yapı kimyasalları üretimleriyle yapı sektörünün ihtiyaçlarına yanıt veren Kar Group, yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

20 MİLYON’LUK YATIRIM

Kar Group, yapı kimyasalları sektöründeki üretim ve satış hacmini artırma amacıyla Elazığ’da 20 milyon TL’lik yatırımı hayata geçiriyor. Kar Group Yönetim Kurulu üyesi Erol Üçüncü, yapı kimyasalları sektöründeki yola çıkış hedeflerinin müşterilere ulaşım olarak yakın, düşük maliyetli ve kaliteli hizmet anlayışıyla hizmet vermek olduğunu belirtti.

GEBZE VE ORHANGAZİ YETMİYOR

Yapı kimyasalları üretiminin inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik verdiklerin hizmetlerden biri olduğunu ifade eden Üçüncü, Gebze ve Orhangazi bölgesinde bulunan iki fabrika ile nakliye sebebiyle hizmet vermekte zorlandıkları bölgelerde yeni tesisle çok daha iyi hizmet sunabileceklerini bildirdi.

Üçüncü, yeni tesise ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Elazığ OSB 5. Bölge’de 13 bin 200 metrekare alan içinde 3 bin 200 metreküp kapalı çalışma ve stoklama alanı olarak tasarlanan fabrikamızda yatırımın sonuna geldik. İlk etapta yaklaşık 30 kişinin istihdam edileceği fabrikamızda 2019 itibarıyla üretime geçmeyi planlıyoruz. Tesisin üretim kapasitesi saatlik 30 ton olarak planlandı. Üretim gamımızda sıva yalıtımı, sıvalar harçlar, su yalıtımı, onarım ve güçlendirme, mastikler ve yardımcı ürünler, zemin uygulamaları, beton ve harç katkıları, restorasyon harçları olmak üzere 250’yi aşkın ürünümüz bulunuyor.”

 ‘180 MİLYONLUK YATIRIMI HAYATA GEÇİRECEĞİZ’

Erol Üçüncü, Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’de benzer yatırımları hayata geçirmek üzere fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yılsonuna kadar grup olarak 180 milyon TL’lik yatırımı hayata geçirmiş olacaklarını ifade eden Üçüncü, 2018 yatırımlarını aktarırken, ‘Bursa’nın Kayapa bölgesinde çevreye duyarlı olarak hayata geçireceğimiz agrega ve beton tesislerinin yatırım tutarının ise 40 milyon TL’yi bulacağını tahmin ediyoruz. Bunun yanı sıra bir yandan da fabrikalarımızda revizyon çalışmalarımız devam ediyor. 120 milyon TL’lik bir yatırım değeriyle Pendik’te hayata geçirdiğimiz ‘Edonia Garden’ projemiz var. Bu projelerin devamı gelecek, inşaatta da büyüyeceğiz. Bunların dışında iş alanlarımızdan biri olan yol müteahhitliğinde devam eden 10’a yakın şantiyemiz ile asfalt ve beton yollar yapmaya devam ediyoruz.’ dedi. 

ORHANGAZİ’DE İKİ TESİSİ VAR

Kar Agrega, Kar Beton, Kar Kireç, Kar Asfalt, Kar Üstyapı, Kar Kim Yapı Kimyasalları ve Kar Dem Demir olmak üzere toplamda 7 alt firması ile 45 yıldır hizmetlerine devam eden Kar Group, Orhangazi’de kireç ve agrega üzerine uzun yıllardır faaliyet gösteriyor. İlçede, saatte 600 ton kapasiteye sahip agrega tesisi ve kireç tesisi bulunuyor. 1988 yılında kireç sektörüne giriş yapan Kar Group, son teknoloji ve belgelere sahip tesislerinde söndürülmüş, söndürülmemiş, öğütülmüş, parça, hamur, sıva, tarım ve mikronize edilmiş sanayi kireci üreterek çeşitli boyut ve özellikteki ambalajlarla müşterilerine sunuyor. Kar Group’un Orhangazi’deki kireç tesisi Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alıyor.

49 YILDIR HİZMETTE

Orhangazi’nin tanınmış işadamlarından Hakkı Üçüncü’nün de yönetim kurulunda yer aldığı Kar Group, 1969 yılında nakliyecilik işi ile İstanbul Pendik’te başladı ve taş ocağı işletmeciliği ile madencilik sektörüne girişinin temellerini 1973 yılında attı. Marmara Bölgesinde Madencilik faaliyetlerini geliştirerek sürdürmeye devam eden firma, kendi ürettiği ürün çeşitlerini arttırmak amacı ile agrega, kireç, hazır beton, asfalt, prefabrik beton elemanları, yapı kimyasalları üretimlerini gerçekleşti. Ürünlerini müşterilerimize taşıyabilmek için güçlü lojistik filosunu oluşturdu. 2010 yılı itibari ile inşaat demiri satışına başladı. Kar Group’un üretimini yaptığı olduğu ürün ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde kullandığı bütün tesis, makina, araç ve gayrimenkuller firmanın öz varlığı olup taşeron hizmeti almamakta. Kar Group bünyesindeki alt firmalardan bir kısmı Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alıyor.  Kar Group’un Bursa bölgesindeki şirket ve işyerlerinin idaresini bölgenin tanınmış işadamlarından olan Orhangazili Hakkı Üçüncü yürütüyor.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.