42 yıldır ahşaba hayat veriyor

  • Haberin Tarihi: 11 Kasım 2017
  • Bu haber 377 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
42 yıldır ahşaba hayat veriyor

Orhangazi’de 42 yıllık meslek hayatını geride bırakan Selahaddin Tezcan (59), Camiikebir Mahallesi İbrahim Çavuş Caddesi’nde açtığı marangozluk atölyesinde iki yıldır ahşap ev eşyaları tamir ediyor, ahşaptan birbirinden güzel ev eşyaları imal ediyor.

1 2

1 2

Park ve bahçelerde kullanılan bank, masa, tabure, sandalye, koltuk, kütük gibi mobilyalar üreten Tezcan, bu ürünlerin 40-50 sene önce piyasada bulunmadığını belirtiyor. İş hayatına salça ve fırın küreği ile sofra imalatı ile başladığını kaydeden Tezcan, siparişe göre köpek kulübesi, eski divanlar, eski fıçılar, güvercin kafesi, tavuk kafesi, eski sandıkların tamiri ve bakımını gerçekleştiriyor.

40 YILLIK KERESTE USTASI

Tezcan aslında 40 yıllık kereste ustası. Kereste ustalığından iki yıl önce emekli olur olmaz ahşap ev eşyaları tamirine başlayan Tezcan, ikinci işini çok sevdiğini ve hobi olarak icra ettiğini ifade ediyor. Mesleğinin artık ticarete döndüğünü kaydeden usta, “Şimdi halk artık eski ürünlere dönüyor. Ahşap, sunta, MDF (medefe – İngilizce: Medium Density Fiberboard) yavaş yavaş tedavülden kalkıyor. Sağlam ve kaliteli ürün olan odun bugünlerde daha revaçta” diyor.

“AHŞAP TEL DOLAPLAR ÜRETİYORUM”

Buzdolabının olmadığı 50 yıl önce onların yerine kullanılan ahşap tel dolaplar üreten Tezcan, o zamanları “Gençler bilmez ama eski insanlarımız iyi hatırlar. 1960’larda Türkiye’nin her yerinde birçok evde tel dolaplar kullanılırdı. Çünkü şimdiki gibi değildi, her evde buzdolabı yoktu. Biz de o tel dolaplardan vardı” diye anlatıyor. Dolabın yanında, 70-80 sene önce kullanımına başlanan kağnı arabalarını imal eden Tezcan, bu arabaların 30 sene öncesine kadar piyasada bulunduğunu aktarıyor. Eşyaları kendi el emeği ile kullanıma hazır hâle getiren usta, ürünlerini “harici yapımlardan daha kaliteli, üstelik fiyat açısından daha uygun” olarak tanımlıyor.

ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA DEMİR DOĞRAMACI

Yıllarını ahşap ev eşyaları yapımına veren usta, yanında bir de yardımcı bulunduruyor. Tezcan, arkadaşı İbrahim Ersen’in (65) iki yıldır kendisine yardım ettiğini söylüyor. Ersen ise aslında soğuk demirci ustası. Orhangazi’de 10 yaşındayken okul tatillerinde çıraklık yapan Ersen, iki yıllık askerliğinin ardından 1974’te şimdi Orhangazi Kapalı Pazaryeri’nin bulunduğu yerde demir doğrama dükkânını açmış. Soğuk demirci atölyesinde çalışırken, o dönemler İznik Gölü yolunda kurulan Süper Yem Fabrikası’na montaj için giden Ersen, 1994’te fabrika müdürünün teklifi üzerine demir doğrama dükkânını kapattığını, ardından fabrikada ustabaşı olarak vardiya amirliği yaptığını söylüyor. Fabrikada 5 sene çalışan Ersen, sonrasını “Buradan emekli olduktan sonra Cargill’de iki, Döktaş’ın içindeki Özmodel Fabrikası’nda ise 12 yıl demir kaynakçılığı yaptım” şeklinde dile getiriyor.

Tezcan ve Ersen, ahşap eşyalara ilgi duyan herkesi atölyesine bekliyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.