31 Martta da Seyyar Sandık uygulaması olacak

  • Haberin Tarihi: 28 Aralık 2018
  • Bu haber 268 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
31 Martta da Seyyar Sandık uygulaması olacak

İlk kez 24 Haziran seçimlerinde uygulanan ve sandık başına gidemeyecek derecede hasta yada yatalak olan seçmenler için uygulanan seyyar sandık 31 Mart yerel seçimlerinde de yer alacak.

Hastalığı veya engel durumu nedeniyle okullara gidemeyecek olan vatandaşlar, YSK tarafından erişime açılan seyyar sandık kurulu talep formunu doldurarak sağlık raporlarıyla birlikte seçim kurulu başkanlığına başvuruda bulunabilecek. Sağlık raporu bulunmayan engelli seçmenler ise engellilik beyan formu ile okulların giriş katlarında oy kullanma talebini iletebilecek.

BULUNDUKLARI YERDE OY KULANACAKLAR

Hastalığı ve engellilik durumu bulunan vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu’nun yayımladığı seyyar sandık kurulu talep formu ile sandığın evine gelmesini talep edebilecek. Bunun için ‘Engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu’ veya ‘Hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olduğu’ ibaresinin yer aldığı sağlık raporunu ibraz edecek olan vatandaşlar, 31 Mart tarihindeki yerel seçimlerde oy kullanma işlemini bulundukları yerde gerçekleştirebilecek. BAŞVURU TARİHLERİ Seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için 4-17 Ocak tarihleri arasında hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından seyyar sandık kurulu talep formu ile İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına veya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmek üzere mahalle muhtarlığına başvurmaları gerekiyor.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.