30 yıldır zeytincinin merdivenini yapıyor

  • Haberin Tarihi: 18 Ağustos 2017
  • Bu haber 3513 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
30 yıldır zeytincinin merdivenini yapıyor
1 2 3 4

1 2 3 4

Orhangazi’ye bağlı Üreğli Mahallesinde yaşayan Muttalip Zengin zeytincilik bölgesi olan Orhangazi ve civarındaki zeytin üreticilerinin zeytin hasat merdivenini inşa ediyor. Konya’dan getirdiği özel yerli kavak ağacını işleyerek hazırladığı zeytin merdivenleri için siparişlere ise yetişemiyor. Orhangazi bölgesinde iki merdivenciden birisi olan Muttalip Zengin 30 yıldır merdiven imal ettiğini ifade etti.

Muttalip Zengin. 58 yaşında. Orhangazi’ye bağlı Üreğil mahallesinde hem zeytincilik yapıyor hem de zeytin üreticileri için zeytin toplama merdiveni topluyor. Bir zeytin diyarı olan Orhangazi, Gemlik ve İznik bölgesinde zeytin hasat mevsimlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan zeytin toplama merdivenlerini Orhangazi’de üretimine devam eden iki üreticiden birisi olan Muttalip Zengin, oğlu İsmail Zengin ile birlikte halen merdiven üretimini sürdürüyor.

SİPARİŞLERE YETİŞEMİYOR

Orhangazi’nin Üreğil mahallesinde kendisine ait atölyede merdiven üretimini sürdüren Muttalip Zengin, zeytin hasat mevsimi öncesinde merdiven siparişlerine yetişemediğini ifade ediyor. Muttalip Zengin, 30 yıl önce bir arkadaşının tavsiyesi ile merdiven üretimine başladığını belirterek, 30 yıldır aralıksız merdiven çaktığını ifade etti. Muttalip Zengin, Konya’dan aldıkları yerli kavak ağaçlarını kendi atölyesinde işledikten sonra sırıkları hazırladığını merdiven basamaklarını da bir kişinin yardımı ile gönyesini tutturarak ürettiğini ifade etti.

11 BASAMAK MERDİVEN ÜRETİYOR

Muttalip Zengin 13 basamağa kadar merdiven ürettiğini de belirterek Orhangazi bölgesindeki zeytin ağaçlarının yapısı itibarı ile genelde 11 basamak merdiven ürettiğini ifade etti. Basamak başına 10 TL ücretle bu işi yapan Muttalip Zengin, 11 basamaklı bir merdivenin fiyatının 110 TL olduğunu da sözlerine ekledi. Yardımcısı olduğu zamanlar günde 10-15 adet merdiven üretecek kadar çalışabildiğini de ifade eden Muttalip Zengin, artık bu mesleğin de yavaş yavaş bitme noktasına geldiğini de sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.